cy ZEELAND IN INCUNABELEN RMRijkse Inleiding Onder bovenstaande titel wordt in dit periodiek een rubriek geopend, waarin Zeeuwse boeken en handschrif ten van vóór 1800 uit het bezit van de Zeeuwse Bibliotheek wat meer on der de aandacht worden gebracht. Onder Zeeuwse boeken zullen worden verstaan: boeken geschreven door een Zeeuws auteur; boeken in Zee land gedrukt, maar niet noodzakelij kerwijs door een Zeeuw geschreven, boeken waarin aan Zeeland of aan Zeeuwse zaken wordt gerefereerd. Onder handschriften worden verstaan manuscripten geschreven door een Zeeuws persoon. Dat het hierbij uit sluitend gaat om werken die berus ten in de kluis van de Zeeuwse Bibli otheek is zuiver en alleen gelegen in het feit dat schrijver dezes als conservator oude drukken aldaar werk zaam is en dus vrijelijk over het ma teriaal kan beschikken. Totstandkoming van de verzameling De Provinciale Bibliotheek van Zee land te Middelburg werd opgericht in 1859. De collecties werden bijeen gebracht uit bij de oprichting aan wezige verzamelingen van de provincie en door aankoopschenkingen en bruik lenen. Van deze laatste moeten met name genoemd worden de bibliotheken van de predikanten en kerkeraden van de Nederduits-Hervormde Gemeen ten te Middelburg en Vlissingen en de bibliotheek van het (Koninklijk) Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen (1899). Verder van belang zijn de collecties Bal en Meertens en de collectie van de Zeeuwse Maatschap pij voor Geneeskunst afdeling Wal cheren. Het totaal aantal banden van vóór 1800 bedraagt tegenwoordig ruim 10.000, waarvan een kleine 5000 tot elondica oude boeken de Zelandica gerekend kunnen worden. Het totaal aantal Zeeuwse handschrif ten, inclusief brieven, bedraagt cir ca 2700. Deze genoemde getallen moe ten voor 17 mei 1940 waarschijnlijk groter zijn geweest, want op die fa tale datum ging de fraaie behuizing aan de Lange Delft, een schepping van de architect J.P. van Baurscheit, ten gevolge van het bombardement van Middelburg door de Duitsers in vlammen op. Ruim 100.000 boeken in 160.000 banden gingen verloren. Op wonderbaarlijke wijze bleven de incunabelen (boeken gedrukt tussen 14501500), de postincunabelen (boeken gedrukt tussen 1500-1540), de ver zameling pamfletten uit de 16de, 17de en 18de eeuw en de collectie Zelandica gespaard, zij het dat ze door blus water soms ernstig waren aangetast. Sinds 1985 maken zij deel uit van de collectie van de Zeeuwse Bibliotheek en zijn zij in een brand- en water- beveiligde kluis opgeslagen, voorzien van een constante temperatuur en vochtigheidsgraad. Over deze collec tie Zelandica zal het in de komende afleveringen gaan. Om deze serie te openen is gekozen voor twee werken van algemene aard uit het begin van de periode van de boekdrukkunst, waarin voor Zeeland belangrijke bladzijden voorkomen. Het eerste boek is de Nederlandse vertaling van het Fasciculus tempo rum van de kartuizer Werner Role- vinck (1425-1492), gedrukt in 1480 te Utrecht door Johan Veldener 'op sinte Valentijns dach op die Vastel- avont'. Het Fasciculus temporum, letterlijk 'bundeltje der tijden'is een chronologische geschiedenis van de wereld, die begint bij de schep ping, 'Die outheyt des werelds', en vervolgens de bijbelse, klassieke en 23

Nehalennia | 1994 | | pagina 25