DE ZEEUWSCHE DORCAS G.G. Trimpe Burger-Mekking Weldadigheidsinstellingen hebben zich bij het kiezen van een naam dikwijls laten inspireren door de bijbelse Dorcas uit Joppe. Deze vrouw, over wie verhaald wordt in 'De Handelingen der Apostelen' 9:36-43, was zeer geliefd bij de armen in haar omgeving, die zij overvloedig aalmoezen en kledingstukken schonk. De damesleden van 'De Zeeuwsche Dorcas' hebben bij de oprichting van hun vereniging stellig deze bijbelse figuur in gedachten gehad. In dit artikel staan de activiteiten van de Middelburgse liefdadigheidsvereniging 'De Zeeuwsche Dorcas' centraal. Weldadigheid in Zeeland en kritiek Het grote aantal instellingen van wel dadigheid in Zeeland in de vorige eeuw was groot. Op de uitoefening van die weldadigheid werd nog wel eens kritiek geleverd, vooral het ge ven zonder daarvoor werk terug te verlangen kon niet iedereen waarde ren. Raadpensionaris L.P. van de Spiegel1 schrijft omstreeks 1800 dat er veel vrijwillige armoede is. Armen 'door ouderdom, ziekte of andere be letselen, welke de menschen verhin deren zoo veel te verdienen als zij tot hun onderhoud noodig hebben', rekent Van de Spiegel tot de ware armen. Voor anderen moet men vol gens hem zoveel mogelijk de leer van Paulus nastreven: 'die niet werkt, die zal ook niet eeten' Hoewel de normen later veranderen, blijven er kritische geluiden komen over de armenzorg. Coronel hekelt in 1859 in zijn boek Middelburg voor heen en thans vooral het gebrek aan samenwerking tussen de verschillende instellingen van weldadigheid2boven dien vindt hij dat ze te vaak bede lingscommissies worden, waar slechts materiële hulp wordt verstrekt in plaats van de veel belangrijker gees telijke opvoeding.2 Er komt wel langzamerhand meer struc tuur in het liefdadigheidswerk. Na de Armenwet van 1912 wordt het in stellen van een armenraad gebruike lijk, een adviserend college dat een centraal register van inlichtingen moet opstellen en beheren. De instellingen van weldadigheid kunnen nu bij de secretaris van de armenraad terecht met vragen over degenen die bij hen om hulp aankloppen. De secretaris van de eerste armenraad te Middel burg was A.Th.A. Waghto; in de ver gadering van 18 juli 1913 werden in structies voor hem opgesteld.1 In 1899 is de Gids der Nederlandsche Weldadigheid5 uitgekomen. Aan alle gemeentelijke, kerkelijke en particu liere verenigingen voor armenzorg zijn lijsten toegestuurd, die na in vulling een zo volledig mogelijk beeld van de facetten van armenzorg in ons land dienen te geven. In het hoofdstuk over uitdeling van kleding stukken in de provincie Zeeland wor den vijf Dorcasverenigingen genoemd: in Brouwershaven, Goes, Middelburg, Sluis en Zierikzee. Die buiten Middel burg blijven in dit artikel buiten be schouwing. Oprichting De Zeeuwsche Dorcas De weldadigheidsvereniging De Zeeuw sche Dorcas te Middelburg werd vol gens het Dorcasarchief® in 1783 opge richt. Ere-voorzitster was jonkvrouwe S.H. van Doorn, de eerste voorzitster en vice-voorzitster waren mevrouw Burgersdijk-Bleeker en mevrouw Turk- Snouck Hurgronje. De stad werd in twaalf wijken verdeeld; elk lid kreeg een wijk onder haar toezicht. Over de werkzaamheden uit deze begin periode van Dorcas is echter niets bekend, noch uit couranten of boeken over armenzorg, noch uit het Dorcas- archief. Er is wel een ongedateerd reglement van de vereniging De Zeeuwsche Dorcas, maar dat kan niet bij het oprichtingscertificaat uit 1783 horen. In artikel 5 staat name lijk: 'De werkende leden, Presidente, 7

Nehalennia | 1994 | | pagina 9