zee-rust 'thof Zeerus t' op de kaart van Hat tinga, 1750. zich voort in deze overtuin, zodat een eenheid tussen de delen ontstond. De Abeelseweg, die tot het hek van Zeerust bezand was, lag haaks op de lengte-as. De weg was aan beide JtZCOMSTXUCTlZ njj.n.rf '1*0 Reconstructie van de tuinaanleg op Zeerust. Situatie ca. 1750. zijden beplant, zodat deze de indruk wekte bij de tuin te horen. Links en rechts van de oprijlaan lagen de bijgebouwen. Hierin waren de stal, het koetshuis en de tuinmanswoning. Het herenhuis stond aan het eind van de toegangsdreefErvoor lag een om- gracht halfrond voorplein, waartoe een stenen brug toegang gaf. Het gebouw stond op een dam tussen het voorplein en de eveneens omgrachte speelhof. Zo ontstond een merkwaar dig gevormd eiland. Misschien is die vorm uit te leggen als een verwijzing naar een schip, met het huis op de voorplecht. Achterin de speelhof, die waarschijnlijk bestond uit 'parterres de broderie', stond een ronde koepel. Deze had zicht op de halfcirkelvormige uitsnijding van de gracht Rondom dit geheel lagen hakhoutbos jes met lanen ertussen, omgeven door een tweede gracht. Buiten deze om- grachting lag nog een randje bos. De bouwheer, Cornelis Evertsen, over leed ongehuwd op zijn buitenplaats in 1706. Hij liet het hof na aan zijn broer Gelein, die gehuwd was met Johanna van Citters. Zij bewoonden het hof 'dat klein, maar dies te be koorlijker is'tot 1721. Toen Gelein als weduwnaar overleed, werd de zoon van zijn jongste broer eigenaar, Cor nelis Evertsen (1690-1773). Nieuw huis Tijdens het bestaan van deze buiten plaats is er maar weinig veranderd. Wel is het volgende opvallend: op de kaart van Hattinga uit 1750 komt geen herenhuis op Zeerust voor. Men zou het kunnen verwachten op de plaats aan het eind van de oprijlaan. Kennelijk was het huis afgebroken toen de Hattinga's de buitenplaats kwamen opmeten. Hierna is er dan een nieuw huis gebouwd. Over dit nieuwe huis is weinig bekend. Op de kadastrale kaart uit 1820 is nog de dam in de gracht te zien waar het opstond. Het huis had afmetingen van ongeveer 12 bij 10 meter. Het bood plaats aan twee maal twee ka mers met een gang er tussenin. Zoals gewoonlijk zal het wel vier ramen ge- 8

Nehalennia | 1994 | | pagina 10