werd door Zeeuwse landverhuizers wekt misschien plezier, maar kan niet bogen op verdere verdienste. Het zelfbeeld van de planter dat onder andere tot uiting kwam in het van het steekspel afgeleide ringrijden is de brug over welke we weer bij de Zeeuwse ringrijders belanden. Ook de oorsprong van het Zeeuwse ring rijden wordt algemeen gezocht in (nabootsing van) middeleeuwse steek spelen; en ook de moderne Zeeuwse ringrijders vormden een soort aris tocratie die hun spel beoefenden in nabootsing van oudere, 'echte' adel. Ghijsen schrijft in het WZD bij het trefwoord 'rien(g)krieë(n)' onder de 'Alg. en historische aantn.1: 'Opmer kelijk is, dat het (ringrijden) ook als volksspel in zekere mate zijn aristocratisch karakter behoudt, als spel van boerenzoons en -knechts (vaak zelf jongere zoons van boeren) dat de belangstelling geniet van ambachtsheren (c.q. burgemeesters) van de dorpen.' Ook bij de toeschou wers toonde zich volgens Ghijsen het standgebonden karakter: boeren en dorpsnotabelen vormden het publiek, in tegenstelling tot dat van gaai schieten en balgooien op Walcheren. Dit standselement is inmiddels sterk verbleekt, vooral door de werkzaam heid sinds 1950 van de Zeeuwse Ring rijders Vereniging, die de ringrijde- rij tot een gereglementeerde en open folkloristische sport heeft gemaakt. Literatuur Geraadpleegde handboeken over Amerikaanse geschiedenis zijn niet vermeld. M.L. von Franz, De werkelijkheid in het sprook- je (Rotterdam 1981). H.C.M. Ghijsen, Woordenboek der Zeeuwse Dia lecten (Den Haag 1964), 785-790: trefw'rien(g)k- rieë(n)'. A. Korteweg, 'Het ringrijden op Walcheren', Zeeuws Tijdschrift 2(1952)29-33. Jan Kuipers, Dwaallichten in de delta (Goes 1988), 123-127: 'Aanzienlijke heren en boersche jeugd: de ringrijders van weleer'. K. ter Laan, Folkloristisch Woordenboek van Nederland en Vlaams België ('s-Gravenhage/Ba- tavia 1949) S.J. van der Molen, 'Spel en dans', in: Tjaard de Haan (red.), Onze Volkskunst (Amsterdam/ Brussel 1979), 56-78. John Osborne, The Old South: Alabama Florida Georgia Mississippi South Carolina (New York 1968). W. van Stuijvenberg, 5000 jaar dagelijks leven: de Middeleeuwen (Amsterdam 1975), 76. Zeeuwse Ringrijders Vereniging (le herdr., Z.pl. 1980). 1 5

Nehalennia | 1994 | | pagina 17