'GELD UIT DE BELT' Boek over archeologisch onderzoek in Middelburg* R.J. Swiers Vuulte Wat is vuilnis? Blijkbaar nog erger dan rommel, want daar worden nog markten voor gehouden. Rommel, waar niets meer mee te doen valt, die geen emotionele of handelswaarde heeft, is vuilnis en belandt op de stort. Dat is nu zo, dat was blijkbaar in de zestiende eeuw niet anders. Mis schien dat onze nazaten over vier honderd jaar proefsleuven graven door de stortplaats Midden-Zeeland om te zien wat wij weggooiden en hoe wij leefden. In het kort is dat ge beurd in Middelburg, aan de Kou steensedijk, waar in de tweede helft van de zestiende eeuw een vuilnis- stort was, tussen een dijk of kade en de toenmalige stadsmuur ingeklemd. Een opgraving in 1992, noodzakelijk vanwege de bouw van een parkeerkel der en een nieuw belastingkantoor, bracht een duizendtal voorwerpen aan het licht, waaruit kan worden afgeleid hoe het dagelijks leven in Middelburg zich heeft afgespeeld. En dan blijkt maar weer eens hoe re latief alles kan zijn. Wat in de zes tiende eeuw geen enkele waarde meer had, afgezien, misschien, van wat verloren voorwerpen, is vandaag de dag (weer) wat waard. In de Zeeuwse Bibliotheek was tot en met 29 april een tentoonstelling met vondstmateriaal ingericht. Bij de opening van de tentoonstelling op 11 maart werd het boek Geld uit de belt gepresenteerd, dat nog die per op de opgraving ingaat. Niet alles wat is gevonden, was te zien op de Overzicht van de bouwput aan de Kousteensedijk te Middelburg 1 7

Nehalennia | 1994 | | pagina 19