burg af van de buitenwereld. Door honger gedreven moest de stad zich wel overgeven aan de troepen van Willem van Oranje, die als straf de Westmonsterkerk op de Markt liet slo pen. Na de overgave zou Middelburg aan een tweede gouden periode begin nen. In het opgravingsgebied zijn ook nog sporen terug te vinden uit die tijd, want gevonden skeletten lijken inderhaast begraven te zijn in die periode; waarschijnlijk oor logsslachtoffers. Uit de periode van vóór het beleg dateert de vuilstort. De vondsten geven een beeld van de welvaart in de stad. Overigens zorgde de opgraving voor nog meer informatie, over de tijd voordat sprake was van een vuilnisbelt. De meeste vondsten komen echter uit tentoonstelling. En ook in het boek is niet alles te vinden, dat zou onbe gonnen werk zijn. Aangezien het moeilijk is de voorwerpen in hun con text te plaatsen zonder de geschiede nis te belichten, wordt ook uitge breid aandacht geschonken aan de geschiedenis van Middelburg in het algemeen en de betreffende opgra vingsplaats in het bijzonder. De Zeeuwse hoofdstad was halverwege de zestiende eeuw een levendige han delsstad, waar schepen uit vele lan den elkaar verdrongen voor de haven monding. Deze bloei kwam abrupt tot een einde toen de Middelburgers tij dens de Tachtigjarige Oorlog de kant van de Spanjaarden verkozen. Ze moes ten hiervoor zwaar boeten. Een twee jarig beleg (1572-1574) sloot Middel- Het boek Eigenlijk zou elke opgraving van eni ge waarde gevolgd moeten worden door zo'n boek. Laat ik dat voorop stellen. 'Normaal' gesproken duurt het lang voordat opgravingsresulta ten in rapportvorm, vlugschrift of als onderdeel van een jaarverslag ver schijnen. Er zijn wel 'regels' voor, maar die worden her en der met voeten getreden. Onwil? Welnee, veeleer tijd— de stortperiode. 1 8

Nehalennia | 1994 | | pagina 20