speciale museumactiviteiten tegemoet zien. Men kan zich als eenmalige of jaarlijkse begunstiger van het Steun fonds aanmelden bij het secretariaat, dat is ondergebracht bij het Bureau provinciaal museumconsulent. Daar is ook een folder verkrijgbaar. Bijdragen kunnen worden overgemaakt op girorekening 5527915 of bankreke ning 3350.60.005 (Rabobank Middel burg) t.n.v. Stichting Steunfonds voor de Zeeuwse musea. De oprichting van het Steunfonds was mede mogelijk dankzij de onder steuning van de Rabobanken in Zee land. WHPS TENTOONSTELLINGEN Schipperen op de Schelde Nog tot en met 14 augustus 1994 is in het Stedelijk Museum Vlissingen de expositie te zien 'Schipperen op de Schelde, 150 jaar Scheldereglement' De expositie maakt enerzijds deel uit van het programma, dat voor Sail Vlissingen 1994 is ontwikkeld en be oogt anderzijds de 150-jarige geschie denis van het Scheldereglement te belichten. Immers: ruim 150 jaar geleden werd tussen België en Nederland een ver drag gesloten om de Belgische havens Gent en Antwerpen toegankelijk te houden voor de scheepvaart. Deze havens waren alleen bereikbaar via het Nederlandse deel van de Schelde. Hierdoor kende men op de Schelde Belgische en Nederlandse loodsen die elkaar beconcurreerden, waarbij vol gens dit reglement alleen vergelijk bare schepen mochten worden gebruikt. Het leggen van tonnen en boeien om het vaarwater te markeren moest in nauw overleg tussen de twee landen gebeuren en zelfs voor het opmeten van de diepte van de rivier waren er specifieke afspraken gemaakt. Het Scheldereglement heeft in de af gelopen 150 jaar dan ook een over heersende rol gespeeld op de Wester- schelde. Loodsen die streden om de beste positie, Belgische loodsen in Vlissingen en Nederlandse loodsen in Antwerpen, België een lichtschip, Nederland ook een lichtschip, rege ringen die beslissen over het uitdie pen van het vaarwater en lang over leg over wie wat zal betalen. Dit alles is terug te vinden op schil derijen, aquarellen, mooie rivierkaar- ten en modellen van specifieke loods- schepen, tonnen, boeien en bakens. Kortom: 150 jaar maritieme geschiede nis op de Westerschelde Tentoonstelling Goeree-Overflakkee in bodemvondsten Streekmuseum te Sommelsdijk, 29 april - 1 november. Openingstijden dinsdag t/m zaterdag 14.00 - 17 .00 uur. Woensdag tevens van 10.00 - 12.00 uur. Deze tentoonstelling is ingericht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Vereniging van Amateurarcheo logen voor Goeree-Overflakkee 'De Motte' en geeft een overzicht van de resultaten van 25 jaar graven. Leden van De Motte bezig met onder zoek. Zomer 1977. Er is ook een jubileumboek versche nen onder dezelfde titel als de expo sitie. Dit boek geeft een overzicht van 25 jaar De Motte en bevat een uitvoerige catalogus van de belang rijkste vondsten. Zie hiervoor de bij deze Nehalennia gevoegde folder. P. Heerschap 26

Nehalennia | 1994 | | pagina 28