cry elondica in oude boeken ZEELAND OP RIJM IN KAART GEBRACHT RMRijkse Dit Graefschap gantsch bestaet in eylanden te samen De voorneemste daer van dees seven zijn by namen Suydt en Noord-beverlandt met walchren reederijck Het Schou en Duyvelandter TolenWolfferdijck Van locht zijnd' evenwreet, doch vruchtbaar t' aller stonden, So dat een morghe landts (soo 't dickwils is bevonden) Aldaer meer geven can dan die van Brabandt twee. In grooten overvloedt wast oock aldaer den Mee, 'tGeeft goe Terw' ende saet, maer gheen hout om te branden. Haer water is meest sout, door des zees streng aen stranden, Ten wordt oock t'onrecht niet zeelandt geen landt genoemt, Hoe wel de deucht des lands is verd ghenoech beroemt, De wijl datmen de zee d'eylanden siet doorschuren, En van twee maken een met platen in te vuren, So datmen nu wel vischt daerm' eertijts jaghen sach, En oock schoon landouw' soet daer 'tvolck te varen plach 'tHeeft havens over al, jae breed' en diep van gronden, Veel zee-visch vanghtmer oock die over al wort versonden, 'tHeeft honderd dorpen en acht steden wel bemuert, Waer van dat Middelborgh den hooghsten tytel vuert. Atlas Dit gedicht, met de erbij horende geografische kaart van Zeeland, staat, met nog vier andere Zeeuwse gedich ten en kaarten, in een vrij zeldzaam zakatlasje uit 1599, getiteld: Den Ne- derlandtschen Landtspiegel in ryme gestelt door Z.H. Waer in dat letter- lijck ende figuerlijck de gheleghent- heyt, aert ende nature van de Neder landen, met de omligghende grensen: als Westphalen, Cleve, Gulick, &c. claerlijck afghebeelt ende beschreven wordt, 't Amstelredam, by Zacharias Hevns, inde Warmoestraat, in de drie Deuchden, 1599. Ons begrip atlas als een systema tische verzameling van kaarten van een bepaald gebied of onderwerp, in boekvorm of losbladig in een band, met een geselecteerd schalensysteem, dateert uit de 16de eeuw. De eerste atlas die aan bovenstaande definitie beantwoordt, was het Theatrum Orbis Terrarum van Abraham Ortelius, ge publiceerd te Antwerpen in 1570. Het woord 'atlas' komen we op of in dit boek nog niet tegen. Dit begrip wordt voor het eerst gebruikt door de 'uitvinder' ervan, Gerard Merca tor, die in 1595 te Duisburg onder die naam een atlas publiceerde. Van toen af aan ontwikkelde het genre zich in hoog tempo met Amsterdam als wereldvermaard centrum van de kaartenmakerijDeze atlassen waren in de regel van behoorlijk grote af metingen en door de vele kaarten on betaalbaar voor het grote publiek. Vandaar dat het zakatlasje geïntro duceerd werd, dat al gauw in een vrij algemene vraag voorzag. In 1598 verschijnt van de hand van de Amster damse cartografische uitgever Corne- lis Claesz de Caert-Thresoor en van Zacharias Heyns Le Miroir du Monde, een navolging van de bestseller waarvoor zijn vader Peter Heyns in 1577 de teksten had geschreven. 3

Nehalennia | 1994 | | pagina 5