1577, maar nu in meer vloeiende ver zen geschreven, deels Nederlandse berijmingen van zijn eigen Franse bijschriften uit de uitgave van 1598. De vijf kaartjes van Zeeland die zijn afgebeeld zijn achtereenvolgens: Zeeus Vlaanderen; Zee-landt; Walche ren; Zuyd-Bever-landDuveland, Schouw ende Vorne. Ze zijn op een fraaie wijze ingekleurd en dit aspect verhoogt de aantrekkelijkheid van dit in een perkamenten bandje gesto ken zakatlasje. Het curieuze is dat in het Middelburgse exemplaar, ten gevolge van een fout bij de opmaak van de pagina's, de tekst van de kaarten van Zeeuws Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland bij de verkeerde kaarten is terecht gekomen, zodat bijvoorbeeld de tekst van Wal cheren de kaart van Zuid-Beveland laat zien. Van dit atlasje zijn niet veel exemplaren meer bekend, hooguit een stuk of tien, waaronder exempla ren in de Universiteitsbibliotheek Am sterdam, Koninklijke Bibliotheek Den Haag en British Library Londen. Ons exemplaar is in de bestaande biblio grafieën niet bekend! Dit bijzondere zakatlasje, dat onder signatuur 1107A41 in de Zeeuwse Bibliotheek bewaard wordt als onderdeel van het bruikleen van het Zeeuwsch Genoot schap, is momenteel te zien tot 14 augustus op de expositie in het Zeeuws Museum t.g.v. de tentoonstelling 'Spiegel van de tijd. 225 jaar ver zamelen door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen'. Tot slot wil ik u het gedicht over Walcheren niet onthouden: Een eylandt walchren is seer vast en wel gheleghen, 'tLeydt na de Schou int noord, zijn duytsche waterwegen Beruijsschen 'twester eijndt, 'tzuyd-eijnde nae Cadsandt En 'tooster-eijnde street recht naer zuydt-beverlandt Dit eylandt is wel 'tbest van al de Zeeusche landen Doch om zijn grootte niet, want 'tnau en can omranden Tien mylen in het rondt, maer d'aller meest gheacht, Om datter woonend' is veel volcks van grooter macht. 'tHeeft dees ste'en hoogh bemuert als Middelborgh de beste, Die schoone huysen heeft, en een wal-stereke veste, De Spaensche wynen soet, die Fransch' oock men daer velt, Midts dat daer over langh den stapel is ghestelt. Den sleutel van de zee is Vlissinghen de tweede, Om de bequaemheyt groot van d'haven-rijcke Reede, 'tMarcgraefschap vander Veer, een stadt me wel bebout. 's Lands Amonici-huijs, de derde plaetse hout, Alwaer de Schotten meest in brenghen alle jaren Veel goedts, en oock weer veel vertieren van hun waren, Ermuyden volght daer naer, dwelck oock goe haven heeft, 'tVolck zijnde water-cloeck, meest byde zee-vaert leeft. Geraadpleegde literatuur Atlantes Neerlandici, Bibliography of terres trial, maritime and celestial atlases and pilot books, published in the Netherlands up to 1800 (ed. by C. Koeman), deel 2 (Amsterdam 1969). Bibliotheca Belgica - Bibliographie générale des Pays-Basdeel 3 (Brussel 1979), C.P. Burger Jr.. De Amsterdamse boekdrukkers en uitgevers in de zestiende eeuw, deel 4 ('s Gravenhage 1915). Gesneden en gedrukt in de Kalverstraat. De Kaarten- en atlassendrukker in Amsterdam tot in de 19e eeuw (o.r.v. P. van den Brink en J. Werner) (Utrecht 1989). De Grote Oosthoek Encyclopedie en Woordenboek, deel 9 (Utrecht 1978). Grote Winkler Prins Encyclopedie in 26 delen, deel 11 (Amsterdam/Antwerpen 1991). Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek (o.r.v. P.C. IYlolhuysen en P.J. Blok), deel 2 (Leiden 1912). 5

Nehalennia | 1994 | | pagina 7