MEDEDELINGEN VAN DE ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK Het Supplement op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Toen tussen 1959 en 1964 in drie kloeke delen, samen 1200 bladzijden, het Woordenboek der Zeeuwse Dia lecten (WZD) verscheen, ging het onderzoek gewoon door. Binnen de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect onderzoek was men er zich van be wust met dit grote woordenboek nog niet compleet te zijn en in de lange jaren van voorbereiding - 1927-1959, meer dan dertig jaar - was de maat schappij bezig zich grondig te ver anderen. Dit vond ook zijn weerslag in de Zeeuwse dialecten. Dankzij de grote inzet, werkkracht en deskun digheid van dr. Ghijsen, daarbij ge steund door de Vereeniging, kon het WZD verschijnen. Haar overlijden in 1976 betekende niet het einde van het dialectonderzoek. Weer was het een vrouw die als centrale figuur een leidende en bindende rol zou gaan vervullen. Mevrouw Van den Broecke- de Man nam het roer over en op een even unieke als voortvarende wijze zette zij het werk voort. De Veree niging leefde weer op en trad meer naar buiten. Haar flat aan de Bou levard in Vlissingen werd een waar onderzoekscentrum, waar de gegevens binnenstroomden en van waaruit se dert 1977 de regioboeken werden ge redigeerd. Na het grote overzichts werk, kreeg nu iedere streek zijn eigen boek, opgezet volgens dezelf de principes en telkens weer profi terend van aanwezig talent en des kundigheid. Ondertussen gingen de vragenlijsten gewoon door. Inspiratie voor nieuwe vragen leverde het spon taan binnenkomende materiaal. Het is een gouden greep geweest om me vrouw dr. Nienke Bakker te strikken het vragenlijstmateriaal te bewerken en te publiceren in Nehalennia. Tel kens blijkt weer hoe rijk de Zeeuwse dialecten zijn en hoe spannend het is veranderingen en verschuivingen in die dialecten tegen de achtergrond van het monumentale WZD te kunnen waarnemen, in de regioboeken en in de beschrijvingen van de vragenlijs ten. Al deze inspanningen waren en zijn er op gericht gebundeld te worden in één nieuw boek: het Supplement op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. De tijden zijn ver anderd. Om zo'n uitgave nu mogelijk te maken is de Stichting 'De Zeeuwse Taele' in het leven geroepen. Die zorgt voor de nodige middelen. In het vorige nummer heeft de redac teur van het Supplement, drs. M.J. TH. Adler, zich al aan u voorgesteld. In zijn werkzaamheden komen de lij nen weer samen en ondertussen groeit de verzameling op het onderzoeksse- cretariaat, nu in 'Swerfrust' te Mid delburg, nog altijd onder de wakkere leiding van mevrouw Van den Broecke gestaag. Op enige afstand kijkt de adviesraad toe en waakt over de kwa liteit van het Supplement. Dat het een prachtig boek zal worden, staat nu al vast J.B. Berns. Oproep Ten behoeve van de samenstelling van het supplement op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten, zoals dit nu door drs. Adler wordt voorbereid, zal het noodzakelijk zijn te beschik ken over een index op alle tot nog toe verschenen regioboeken. Door de goede zorgen van enkele leden beschikken we reeds over een index op de regioboeken van Noord- en Zuid- Beveland, Het Land van Axel en West Zeeuwsch-VlaanderenVoor de regio boeken Tholen en St.-Philipsland, Goe- ree Overflakkee, Walcheren en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen dient nog een index te worden gemaakt. Het regio- boek Schouwen-Duiveland wordt op dit moment door dhr. Sacre uit Burgh- Haamstede op de schijf gezet en zal bij verschijnen een index bevatten. De nog te vervaardigen indexen die nen direct op de schijf te worden aangeleverd. De reeds verschenen indexen dienen alsnog op de schijf te worden overgebracht. We zouden graag een beroep op onze leden wil len doen ons hiermee te willen hel- 2 8

Nehalennia | 1994 | | pagina 30