werd het resultaat tijdens de derde historische studiedag van de Werkgroep, Bouwen in het verledengepresenteerd en werd het 'testament' in de serie Werken van het Genootschap gepubliceerd. In 1976 begon een enthousiaste groep leden met het project huizendocumentatie Middelburg, later beter bekend als het 'huisnamenproject'. Aan de ene kant voorzag dit pro ject in het indiceren van archiefbestanden ten aanzien van Middelburgse huizen, aan de andere kant werden potentiële restauratieprojecten bezocht en de oude situatie vastgelegd. Uiteindelijk leidde dit tot een omvangrijke fichesverzameling die sinds 1984 in het Gemeentearchief Middelburg beschikbaar is en waarop regelmatig een beroep gedaan wordt. Dit project werd gevolgd door een soortgelijk project, de bewoningsgeschiedenis van Veere. Inmiddels hebben de medewerkers aan dit project al een zeer bruikbaar fiches bestand samengesteld. Historisch onderzoek Door het ontbreken van een universiteit in Zeeland werd en wordt er relatief weinig weten schappelijk historisch onderzoek verricht. Vanaf de oprichting heeft de Werkgroep steeds getracht initiatieven te ontwikkelen om dit gebrek enigszins te compenseren. Tijdens de eerste algemene ledenvergadering van 1965 was het belangrijkste punt dat aan de orde werd gesteld het voorstel van C. Postma, archivaris van de gemeente Zierikzee, om de mogelijkheden van een 'Zeeuwse Encyclopedie' te onderzoeken, naar het voorbeeld van de Friese Encyclopedie. Hiertoe werd een studiecommissie benoemd die op 23 september 1965 een 'constituerende vergadering' hield. Door de steeds toenemende omvang van het project nam het Genootschap in 1968 de activiteiten over. Op 24 maart 1982 werd het eer ste exemplaar van deel 1 van de Encyclopedie van Zeeland aangeboden. In 1967 organiseerde de Werkgroep, in samenwerking met de Zeeuwse Volksuniversiteit, de leergang 'Ontwikkeling van Zeeland'. De belangstelling voor deze cursus over de geschiedenis van Zeeland door de eeuwen heen was zeer groot en werd in de daarop vol gende jaren herhaald. In latere jaren gaf de Werkgroep ook regelmatig cursussen in het lezen van oud schrift. In 1973 organiseerde het bestuur van de Werkgroep twee besprekingen met de besturen van de diverse oudheidkundige verenigingen in Zeeland. De uiteindelijke plannen in 1978 een federatie op te richten gingen niet door, wel kwam er een jaarlijkse vergadering van alle heem- en oudheidkundige verenigingen waarin men plannen en ideeën uitwisselde. In de jaren tachtig heeft de de Commissie (later Stichting) Regionale Geschiedbeoefening Zeeland de coördinerende functie overgenomen en verder uitgebouwd. Eveneens in 1973 onderzocht het bestuur van de Werkgroep de mogelijkheden voor uitga ve van een archiefgids voor de provincie Zeeland. Dit idee leidde uiteindelijk tot plannen voor een landelijke serie provinciale archiefgidsen, waarin in 1979 deel drie. De archieven in Zeeland, verscheen. Toen twee delen van de Encyclopedie verschenen waren presenteerde de Werkgroep tijdens de viering van het 20-jarig jubileum op 14 april 1984 de Lijst van leemten in het historisch onderzoek over Zeeland. Dit overzicht was een uitvloeisel van het beleidsplan van het Genootschap, waarin op het werkterrein van de Werkgroep onder andere een pleidooi werd gehouden voor een samenvattende geschiedenis van Zeeland, als logisch vervolg op de Encyclopedie van Zeeland. Om tot een samenvattende geschiedenis te komen was het in ieder geval noodzakelijk een overzicht te krijgen welke onderwerpen uit de Zeeuwse his torie nog onvoldoende onderzocht waren. De lijst van leemten heeft het Provinciaal Bestuur overtuigd van de noodzaak het historisch onderzoek in Zeeland te stimuleren waar- 10

Nehalennia | 1994 | | pagina 12