door thans, mede door de initiatieven van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland en enkele universiteiten, inmiddels diverse onderwerpen zijn onderzocht of nog in onderzoek zijn om de nodige leemten op te vullen. Wetenschappers die toch op enigerlei wijze Zeeuwse historische onderwerpen onderzoch ten werden door de Werkgroep regelmatig uitgenodigd om in een lezing hun resultaten meer bekendheid te geven. Enkele grepen uit de vele lezingen die de Werkgroep de afge lopen dertig jaar organiseerde: RJ. Verkruysse over Mattheus Smallegange, P.A. Henderikx over de Zeeuwse bedelorden, W.W. Mijnhardt over wetenschapsgenootschappen, A.J.A. Smits over de scheuring van de Nederlanden in 1830, W.J. op 't Hoff over de Nadere Reformatie en H.J. Zuidervaart over Adriaan van de Perre. Regelmatig gaven leden van de Werkgroep eveneens lezingen over recente historische ontdekkingen en vondsten. Wegens de teruglopende belangstelling voor aparte lezingen besloot de Werkgroep in 1985 tot bundeling van een aantal lezingen over één thema in een zogenaamde 'historische stu diedag'. Achtereenvolgens werden studiedagen gehouden over de strijd tegen het water, de admiraliteit, het bouwen, de cultuur, de Tweede Wereldoorlog, dorpen, visserij en archeo logie in Zeeland. De studiedagen trekken nog steeds veel publiek en ook de regionale pers besteedde er regelmatig aandacht aan. Door publikatie van de lezingen in een themanum mer van Nehalennia kregen deze iedere keer een bredere bekendheid. In dit jubileumjaar was de historische studiedag geïntegreerd in het jubileumcongres De Romantiek in Zeeland van het Genootschap. Bracht de Werkgroep in de jaren zeventig al een cyclus lezingen over 'de historicus en zijn bronnen', een vergelijkbare cyclus werd het afgelopen jaar gestart met de 'voordrachten lopend onderzoek'. Onderzoekers krijgen hierin de kans om hun onderzoek met betrekking tot een Zeeuws onderwerp in een vroegtijdig stadium voor een geïnteresseerd publiek toe te lichten. De bedoeling is dat het publiek de onderzoeker nog ideeën aan de hand kan doen ten aanzien van nog niet ontdekte bronnen of andere opvattingen. Deze serie voordrachten zal de komende jaren worden voortgezet. Besluit Tot slot dienen ook nog enkele jaarlijks terugkerende activiteiten van de Werkgroep genoemd te worden. Jaarlijks werd een algemene ledenvergadering gehouden, meestal in Middelburg maar aan het begin van de jaren tachtig bijvoorbeeld ook in Oostkapelle en Zierikzee. Enkele keren organiseerde de Werkgroep ook excursies. Nadat in 1988 een excursie was georganiseerd naar Tholen besloot men voortaan de algemene ledenvergade ring met de excursie te laten samenvallen. Achtereenvolgens werd de ledenvergadering in 1989 gehouden in Middelharnis tijdens een excursie naar Goeree-Overflakkee, 1990 in Hulst (excursie Oost Zeeuws-Vlaanderen), 1991 in Huize 's-Hertogenbosch (excursie Walcheren), 1992 in de Hervormde Kerk te Kapelle (excursie Zuid-Beveland) en in 1993 in het stadhuis van Sluis (excursie West Zeeuws-Vlaanderen). In de laatste ledenvergade ring in Colijnsplaat tijdens de excursie naar Wolphaartsdijk en Noord-Beveland werd reeds in kort bestek stilgestaan bij het verleden van de Werkgroep en werd de speciale jubileum bijeenkomst op 17 september 1994 in Huize 's-Hertogenbosch aangekondigd. Tijdens deze bijeenkomst werd zowel de oprichting van de Werkgroep, op 19 september 1964, herdacht als de verschijning, een maand later op 21 oktober, van het eerste nummer van Nehalennia, waarvan eveneens op deze dag dit 100ste nummer werd aangeboden. 12

Nehalennia | 1994 | | pagina 14