belangeloos neemt zij het onderzoek ter hand. Een nieuwe activiteit doet zijn intrede, de jaarlijkse Dialectdag; de eerste wordt gehouden in Middelburg op 26 november 1977, de tweede in 1978 in Oostburg en met de derde in 1979 in Kapelle vestigt zich een vaste tra ditie; dit jaar zal in 'De Vroone' voor de achttiende keer een Zeeuwse Dialectdag worden gehouden. Die Dialectdag werd het middelpunt van telkens een jaar verenigingsleven. Daar treft men elkaar, daar wordt verslag gedaan van de voortgang van het onderzoek en van nieuwe ontwikkelingen, plannen en voorstellen. De goed voorziene boekentafel biedt tel kens weer een rijke schat aan literatuur, zowel over als in het Zeeuws. Het programma voorziet in een goede afwisseling van licht en zwaar, van ernst en humor, van gesproken, voorgedragen en gezongen woord. Het werd in de loop van de jaren een echt familiefeest rond de eigen taal en voor de onderzoeker een welkome gelegenheid zijn kennis te verrij ken en te verdiepen. In de afgelopen jaren is veel tot stand gekomen, zowel organisatorisch als in de vorm van publicaties. De 'regioboeken', waarvan op de komende Zeeuwse Dialectdag het laatste deel gepresenteerd zal worden, vormen een absoluut hoogtepunt. De dialoog met de achterban is doorgegaan. Het Bulletin werd Nehalennia en de Vereeniging behield een eigen plaats in het tijdschrift. Mevrouw van den Broecke analy seert en becommentarieert de binnengekomen antwoorden; mevrouw Nienke Bakker, die een leven lang werkte aan het grote Woordenboek der Nederlandsche Taalvestigde zich na haar werkzame leven in Veere en bood haar kennis en kundigheid belangeloos aan. Van haar hand verschenen sedert 1980 in Nehalennia de bewerkte vragenlijsten. Ook buiten de directe kring rond het Woordenboek en de Vereeniging was er voortdurend belangstelling voor de Zeeuwse dialecten. Het is goed op een aantal voorbeelden te wijzen, ze belichten interessante aspecten van het Zeeuws. De geschiedenis van de Zeeuwsche Vereeniging beschreef M.P. de Bruin in 'Het kroonjaar van de Zeeuwse vereniging voor dialectonderzoek', in: Taal en Tongval 31 (1979) 110-128 en ook in het artikel 'Dialect in Goud. 50 jaar "Zeeuwsche vereeniging voor dialectonder zoek1", in: Zeeuws tijdschrift 30 (1980) 1, 9-19. Het verschijnen in 1991 van de Inventaris van het archief van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek 1928-1976door J.H. Kluiver en R. Willemsen was in dit opzicht een belangrijke gebeurtenis en zal zeer zeker nog tot verdere studie leiden. De Encyclopedie van Zeeland (Middelburg 1982), blz. 321-327, bevat een mooi overzicht over de 'Zeeuwse Dialecten'. Daarbij sluit een tweetal uitvoerige opstellen van A. de Vin heel goed aan, namelijk 'De (dialect)grenzen van Zeeland' 1 en 2, verschenen in: Taal en Tongval 31 (1979) 194-221, resp. 32 (1980) 137-178. Een in de regionale pers begonnen discussie over de eenheid en de verscheidenheid van de Zeeuwse taal inspireerde dr. A. de Vin tot een uitvoerige en principiële stellingname: 'Algemeen Zeeuws bestaat niet; M'n un eihe taele, frank in vrie', in Nehalennia afl. 49, 26-29. Daarop kwam een uitvoerige reactie van R.W. Geldof: 'Waarom een Zeeuwse cul tuurtaal mogelijk en wenselijk is' Nehalennia afl. 50 (winter 1983) 40-43). wat A. de Vin een 'Kort Weerwoord' ontlokte (Nehalennia afl. 50 (winter 1983) 43-44). Kritisch, maar vanuil een interessant en nieuw perspectief keek M. de Visser naar het Zeeuws: 'De voortgang van een onderzoek; Zeeuwse dialectzaken', Zeeuws Tijdschrift 26 (1976), extra nummer 12-19. Zijn verhaal was in feite een pleidooi voor doorgaan met het onderzoek en via aanvullingen het WZD actueel te houden. Bijzondere vermelding verdient de gedegen studie, die na zijn ontijdige dood bewerkt en persklaar gemaakt werd door drs. A.C.M. Goeman van het RJ. Meertens-Instituut: 'Voegwoord, relatief partikel en persoons- 19

Nehalennia | 1994 | | pagina 21