Dialectdag 1979, met Marie-Cécile Moerdijk. vorm in een dialect. Een geval van schijnbare kongruentie bij voegwoorden in de le per soon enkelvoud', in: Taal en Tongval 31 (1979) 222-241. Met de studie Dialectresistentie bij kleuters en eersteklassertjes. Verslagen van onder zoekingen in nieuw en oud land (Bijdragen en Mededelingen der Dialectencommissie van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen XLVIII, Amsterdam 1975) van Jo Daan en Henk Heikens deed een nieuw type onderzoek zijn intrede in de Nederlandse dialectologie. Er werd een vergelijking gemaakt tussen de dialectvastheid van Zeeuwse kinderen op Schouwen-Duiveland en hun leeftijdgenootjes van Zeeuwse afkomst in de Noordoostpolder. Nieuw in het dialectonderzoek is ook de gespreksanalyse, zoals die werd gedaan door Anneke Mol in haar studie 'Gesprek met een Zeeuws echtpaar' Funktionele taalstudies 2 (juni 1981) 3-15). De acht tot nu toe verschenen regioboeken besluiten de rij: 1. E.J. van den Broecke-de Man, Dialect in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Z.pl., z.j. [1978], 2. en M. Dieleman, Dialect in het Land van Axel. Temeuzen, 1981. 3. en J.L. Eggermont, Dialecten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 2. Vlissingen, 1982. 4. en L. Eikenhout, Dialect op Noord-Beveland. Vlissingen, 1984. 5. en J.A. van Gilst, Dialect op Zuid-Beveland. Vlissingen. 1985. 6. en A.A. Krijger-Goedegebuure, Dialect op Tholen en St.-Philipsland. Kruiningen, z.j. 11986], 7. en A. Francke, Dialect op Walcheren. Vlissingen, 1987. 8. en P. Heerschap, Dialect op Goeree-Overflakkee. Ouddorp, 1988. Het kwam in het recente verleden zelden voor dat een omvangrijk dialectwoordenboek een tweede druk beleefde. Zo'n boek was in de regel de kroon op het werk van een eenzame zwoeger die soms vele jaren had geworsteld met zijn omvangrijke verzameling en uitein delijk met een zucht van verlichting het eindprodukt in het licht mocht geven. Het WZD vormt hierop in alle opzichten een uitzondering. Het beleefde talrijke drukken, het wordt gelezen en gebruikt en het krijgt een vervolg. Dit woordenboek is echt het werk van een hele groep geweest, die er zich in herkent, maar die er nu ook de veranderingen die zich in de samenleving hebben voltrokken, in kan aflezen. Met spanning zien we uit naar het Supplement. Besluit 20

Nehalennia | 1994 | | pagina 22