er natuurlijk ook onder, die je eindeloos moest aanmanen en die na de zoveelste aanmaning laconiek mededeelden, dat ze er toch maar van afzagen. Achteraf hoorde je dan soms, dat je zo iemand nooit had moeten vragen, want dat er nog nooit een behoorlijk stuk uit zijn vingers was gekomen. Ze stonden echter wel op hun autoriteit, bleven in een hoek zitten griepen en kamden alles af wat anderen tenslotte ten beste hadden gegeven op de plek, waar hun artikel had kunnen staan. Naijver speelde hier en daar een rol. Ook gebrek aan creatief meedenken. Ze schreven keurig het artikeltje bij het trefwoord dat hun was opgegeven, maar verzuimden je te vertellen, dat je, als je dit trefwoord opnam, ook die en die aanlig gende trefwoorden zou moeten behandelen. Soms kwam je zelf op die heldere gedachte, soms schootje eigen kennis tekort en liet je het liggen. Je pad als pionierend redacteur loopt langs mijnenvelden en valkuilen en bij gebrek aan goede kaarten, ga je op je gezicht voor je het in de gaten hebt. Gelukkig was de kern van de redactie zeer homogeen, je hielp elkaar weer overeind. We hebben echter meermaals moeten vergaderen over de vraag 'hoe komen we hier nou weer uit?' En Wim Kommer van drukkerij Den Boer wist ook nog wel eens een reddingsboei uit te gooien, als er op een pagina iets moest worden ingelast of anderszins was misgegaan. Ik kan me voorstellen, dat u op dit punt zegt: het zal allemaal wel waar zijn, maar ik heb ingetekend op een boek zonder fouten en omissies en dat heb ik niet gekregen. Dat is waar, maar dat zult u nooit krijgen. Woordenboeken, dictionaires en encyclopedieën zijn verou derd op de dag van verschijnen, om de eenvoudige reden, dat hun behandeling van de mate rie een momentopname is en de situatie al tijdens het drukproces aan verandering onder hevig kan zijn geweest. In de taal zijn er nieuwe woorden bijgekomen, oude woorden zijn Het Prov. Depot voor Bodemvondsten te Middelburg, gedurende de laatste produktiejaren ook fungerend als redactiebureau van de Encyclopedie. 28

Nehalennia | 1994 | | pagina 30