TUSSEN TWEE MAAL NIEUWBOUW Het Rijksarchief in Zeeland 1964-1994 R.L. Koops Inleiding De afgelopen dertig jaar van het rijkarchief beginnen en eindigen met nieuwbouw. In het jaarverslag van 1964 lezen wij: 'de bouw van het nieuwe rijksarchief vorderde snel. Volgens het werkschema moet de aannemer in mei 1965 gereed zijn'. En in juli 1994 is het definitieve programma van eisen voor alweer een nieuw rijksarchief opgesteld, waarvoor de bouwactiviteiten in de tweede helft van 1995 zullen starten. Ging het in 1964 om een gebouw van 2.432 m2 dat plaats zou kunnen bieden aan maximaal 9.000 strekkende meter (m') archief, nu praten wij over een gebouw van 8.143 m2 dat plaats zal kunnen bieden aan ruim 20.000 m' archiefbescheiden. Deze verdrievoudiging van het gebouw met een ruime verdubbeling van de bergingscapaciteit karakteriseren in hun cijfermatige eenvoud de ont wikkeling van het Rijksarchief in Zeeland in de laatste dertig jaar. Een andere gebeurtenis met enige symbolische waarde in deze periode was het honderdja rig bestaan van het Rijksarchief in Zeeland als rijksdienst. In 1890 werd het provinciaal archief van Zeeland als laatste in de rij omgezet in een rijksarchief. Ondanks alle plannen voor provinciale herindelingen, gewestvorming en de vorming van mini-provincies in de afgelopen 20 jaar, plannen waarbij de omzetting van de rijksarchieven in provinciale archieven regelmatig opdook, is in de nieuwe archiefwet, die naar verwachting dit jaar in werking zal treden, het voortbestaan van de Rijksarchiefdienst met de rijksarchieven in de provincies verzekerd. Wel zullen de rijksarchieven, als beheerders van een belangrijk stuk provinciaal cultuurgoed, zich nog meer dan voorheen in overleg met de provinciale bestu ren in het cultuurbeleid van hun provincie inpassen en profileren. Een ontwikkeling waar het Rijksarchief in Zeeland als partner in de in 1987 opgerichte Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland in zekere zin al op vooruit was gelopen. De taak van het Rijksarchief in Zeeland laat zich samenvatten in het selectief overnemen van archiefbescheiden met wezenlijke informatie over overheid en samenleving om deze archieven te behoudente bewerken en te doen benutten. Deze drie B's (behouden, bewerken en benutten) hangen nauw met elkaar samen. Het behouden en het bewerken staan met het benutten in rechtstreeks verband. Het behouden omvat, behalve de materiële conservering, ook de selectie, de overbrenging en de acquisi tie, activiteiten die, samen met de inspectie, essentieel zijn voor de kwaliteit van de instroom aan archieven en dus voor de kwaliteit van de op die archieven gebaseerde dienst verlening. Ook het bewerken van de archieven (de ontsluiting) is geen doel op zichzelf: zij is slechts zinvol in de functie van het benutten. In dit artikel willen wij de ontwikkeling van het Rijksarchief in Zeeland in de afgelopen dertig jaar schetsen, waarbij de taken (de drie B's), het personeel, het gebouw en de samen werking met andere instellingen de revue zullen passeren. Behouden Zoals hierboven aangegeven, wordt de inspectie op de nog niet overgedragen bestanden van de rijksdiensten in onze provincie, de selectie van hetgeen voor blijvende bewaring in aanmerking komt en de overname (acquisitie) van dit gedeelte en van particuliere archie ven tot het behouden gerekend. 37

Nehalennia | 1994 | | pagina 39