De inspectiebevoegdheid van het rijksarchief op de nog niet overgedragen rijksarchivalia is vastgelegd in de archiefwet 1962 en nader omschreven in het archiefbesluit van 1968. Gedwongen door personeelsgebrek is in Zeeland pas sinds halverwege de jaren zeventig aan deze bevoegdheid inhoud gegeven. In de jaren tachtig is zij beter uit de verf gekomen doordat wij het steeds belangrijker begonnen te vinden al vóór de overdracht bij de admi nistratie langs te gaan om te zien hoe de archieven er bij stonden. Om niet voor verrassin gen in de toekomst te komen staan moest er een duidelijk inzicht zijn van wat bij de admi nistratie aanwezig was. Informatie die ook noodzakelijk was voor de opstelling van een programma van eisen voor nieuwbouw, waarvan de eerste versie al in 1987 aan de Rijksgebouwendienst werd aangeboden. Alleen in de periode 1987-1988, toen het Rijksarchief in Zeeland voor de hele Rijksarchiefdienst als 'proeftuin' fungeerde voor de ontwikkeling van een geautomatiseerd archiefbeheerssysteem, is gezien de hierdoor ontstane werkdruk de inspectie noodgedwon gen op een laag pitje gezet. Verreweg de meest omvangrijke inspectie- en acquisitieklus van de afgelopen dertig jaar is de overname van de Deltadienstarchieven geweest. Op initiatief van het rijksarchief is dit project vooruitlopend op de in 1987 geplande opheffing van deze voor Zeeland belangrij ke instantie al in 1983 bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat aangekaart. Als gevolg hiervan werd in 1984 door de Hoofddirectie van Rijkswaterstaat begonnen deze overbren ging voor te bereiden. Aan dit proces nam ook een medewerker van het rijksarchief deel. Door diens grote vasthoudendheid en doorzettingsvermogen hebben wij in de jaren 1985- 1990 successievelijk meer dan 2 strekkende kilometer Deltadienstarchieven en een bestand van meer dan 130.000 technische tekeningen overgenomen. Sommige gedeelten moesten

Nehalennia | 1994 | | pagina 40