Voorbeelden van geïnventariseerde particuliere archieven zijn die van de Middelburgse Godshuizen en de families Schorer en Mathias-Pous-Tak van Poortvliet, waarvan de inven tarissen tevens in druk verschenen. Drie grote inventarisatieprojecten van overheidsarchie ven willen wij ook met name noemen: de Rekenkamer van Zeeland (1597-1805), de Deltadienst (1953-1987) en de Rechterlijke Archieven (1838-1939). Aan de inventarisatie van de archieven van de Zeeuwse Rekenkamer (900 m') is vrijwel de gehele afgelopen der tig jaar gewerkt. Dit kwam zowel door de grote omvang van dit bestand als door de grote moeilijkheidsgraad ervan. Echt schot is er in gekomen toen het in 1988 projectmatig werd aangepakt en meerdere medewerkers tegelijkertijd aan deelprojecten konden gaan werken. Volgens de huidige planning zal dit kernbestand in 1997 volledig ontsloten en nader toe gankelijk gemaakt zijn. Het project Rechterlijke Archieven (300 m1) is in 1990 gestart en omvat als deelprojecten de archieven van alle rechtbanken en kantongerechten in de pro vincie over de periode 1838-1939. Naar verwachting zal dit project in de loop van 1995 afgesloten kunnen worden. De inventarisatie van de archieven betreffende de Deltawerken is een verhaal apart. De omvang van circa 2 km' archief en 130.000 technische tekeningen ging onze krachten dui delijk te boven. Daarbij komt dat de archiefvormende instantie verplicht is haar archieven geselecteerd en geïnventariseerd over te dragen, wat bij deze archieven niet het geval was. Derhalve werd al voor de overname afgesproken deze archieven bij de Centrale Archief Selectiedienst (CAS) te Winschoten te laten bewerken. Deze inventarisatie wordt door ons wel goed begeleid om een eindprodukt te krijgen dat aan onze eisen voldoet. Volgens de planning zal dit project begin 1996 afgerond kunnen worden. Naast dit inventarisatiewerk is de gehele afgelopen dertig jaar gewerkt aan het indiceren op naam van onze grote primaire genealogische bestanden als de Doop-, Trouw-, Begraaf- en Lidmatenregisters en de archieven van de Burgerlijke Stand. Deze werkzaamheden werden zowel intern als extern onder onze begeleiding door medewerkers in het kader van de wet op de sociale werkvoorziening verricht. Vele honderdduizenden fiches werden door hen vervaardigd en gealfabetiseerd. Benutten Zoals wij in de inleiding al zeiden staan het behouden en het bewerken ten dienste van het benutten, het gebruik van onze achieven. Dit gebruik door overheid en burger bepaalt in wezen onze maatschappelijke relevantie. Hel huidige gebouw. 40

Nehalennia | 1994 | | pagina 42