Documentatiecentrum. In dat jaar zijn de bakens echter verzet en is een periode van samen werking aangebroken, die in 1987 mede uitmondde in de instelling van de provinciale com missie, sinds 1990 de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland (SRGZ). Deze stichting, waarin ook alle andere geledingen van het historisch veld in Zeeland vertegen woordigd zijn, wordt in hoge mate 'gedragen' door de personele inbreng van het rijksarchief en het documentatiecentrum. Een van de resultaten van de samenwerking binnen deze stichting is de voorbereiding van het project Agrarische Geschiedschrijving Zeeland geweest. Om dit project te doen uitvoeren en om de middelen ervoor bij elkaar te brengen is de Stichting Historisch Onderzoek Zeeland (SHOZ) in het leven geroepen, waarin het documentatiecentrum en het rijksarchief eveneens vertegenwoordigd zijn. De door deze stichting aangestelde historicus en zijn assistent hebben, dicht bij de bronnen, een werkplek in het rijksarchief gevonden. Daarnaast onderhoudt het rijksarchief binnen de provincie goede contacten met de heem- en oudheidkundige verenigingen, de afdeling Zeeland van de Nederlandse Genealogische Vereniging en haar werkgroepen, en met het Genealogisch Centrum te Goes. Met deze laat ste zodanig dat er verregaande plannen bestaan dit centrum binnen het nieuwe rijksarchief onderdak te verlenen. Tot slot kan in dit kader nog genoemd worden dat medewerkers van het rijksarchief sinds jaar en dag bestuurslidmaatschappen bekleden van verenigingen en instellingen die in het culturele veld in de breedste betekenis werkzaam zijn. Zo is bijvoorbeeld het secretariaat van de Werkgroep Historie en Archeologie sinds 1980 tot heden steeds door een medewer ker van het rijksarchief vervuld. De komende jaren De twee grootste uitdagingen voor de nabije toekomst zijn zoals genoemd de realisering van een nieuw gebouw en de verzelfstandiging van de dienst. Als onderdeel van deze ver zelfstandiging heeft het rijksarchief in 1994 zijn eerste ondernemingsplan gemaakt om daarmee bedrijfsmatiger, efficiënter en meer marktgericht te gaan opereren. Op hetzelfde moment wordt de nieuwbouw voorbereid. Wij streven er naar beide ontwikkelingen op elkaar af te stemmen, opdat wij in het nieuwe gebouw zo goed mogelijk de in het kader van het ondernemingsplan ontwikkelde meerjarenvisie kunnen realiseren. Op deze manier bereiden wij ons voor om met een slagvaardige organisatie in een naar onze wensen vorm gegeven gebouw met vertrouwen de 21ste eeuw tegemoet te treden. Dit alles indachtig het motto van de Algemene Rijksarchivaris: 'inzicht in het verleden biedt uitzicht op de toe komst'. 44

Nehalennia | 1994 | | pagina 46