Materiaal van het Documentatiecentrum (1975). gesproken, wat eenvoudig te verkla ren valt uit de 'natuurlijke' omgeving, de Provinciale Bibliotheek. Deze instelling had op enkele decennia rond de eeuwwisseling na al vanaf het ontstaan in 1859 de nadruk gelegd op het verzamelen van Zeeuws druk werk als boeken, tijdschriften, over- heidspublikaties en kranten. De ver schillende bruiklenen, waaronder die van de Nederlandse Hervormde gemeenten te Middelburg en Vlis- singen en het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, vormden samen met de provinciale collecties een kwalitatief en kwantitatief rijke ver zameling Zelandica. De brand van 1940 had de collectie weliswaar onherstelbaar beschadigd, van een 'total-loss' was evenwel geen sprake. Een lange traditie van Zelandica-ver- zamelen werd door het Documen tatiecentrum met hernieuwde kracht ter hand genomen, met bestaande provinciale en particuliere collecties als stevig fundament. Verzamelen Het parool in de jaren '60 luidde 'verzamelen'. Veel dreigde in deze tijd te verdwijnen, zowel materieel als immaterieel. Grote ingrepen in de bestaande bebouwing in Zeeuwse steden waren in gang gezet of aanstaande. De ver- en nieuwbouw brachten een stroom ver huizingen teweeg, die voor een ongekende opruimwoede aanleiding was. Menige zolder werd ontruimd, waarbij niet zelden de keus tussen reinigingsdienst en Documentatie centrum werd gemaakt. Dozen met allerhande afgedankte memorabilia werden de abdij binnen gedragen en in dank aanvaard. Schatten van allerlei aard konden aan de collectie worden toegevoegd. De Middelburgse drukkersfirma Altorffer verhuisde in 1969 naar Roosendaal. Dit was aan leiding de verzameling proeven, voorbeelden en bewijsstukken van op Zeeland betrekking hebbend gedrukt werk een Zeeuwse bestemming te geven. De grote verzameling werd als Collectie Altorffer ondergebracht bij de Provinciale Bibliotheek. Helaas is de verzameling niet geïnventariseerd en verstrooid geraakt over de diverse collecties. Afspraken met amateur- en beroepsfotografen over de levering van afdrukken vormden het begin van de uitgebreide collectie foto's. Door de jaren heen zijn hier bijzondere items aan toegevoegd, zoals opnamen van P. Oosterhuis en A.L. Preuniger van de aanleg van de kanaal werken rond 1870 en afdrukken van bekende fotografen als Eva Besnyö en Carel Blazer. In de jaren '70, na de komst van een eigen fotograaf, is ook veel werk gemaakt van 46

Nehalennia | 1994 | | pagina 48