het dupliceren van bijzondere collecties Zeeuwse opnamen buiten de provincie, zoals die van Spaamestad. In de jaren '80 en '90 heeft fotograaf Wim Helm bijzondere series gemaakt, telkens met een centraal thema, zoals 'Zuid-Molukkers in Oost-Souburg', 'leven in Baarland' en 'boer te Oostkapelle'. Opdrachtfotografie wordt elders, bijvoorbeeld in Amsterdam en Groningen, reeds jaren met succes toegepast om de collectie op artistiek verantwoorde wijze aan te vullen. Door het Documentatiecentrum is in 1992 een eerste, geslaagde poging in deze richting ondernomen door Pieter Honhoff opdracht te geven de media in Zeeland fotografisch vast te leggen. Interessant beeldmateriaal is ook bijeenge bracht in de prentbriefkaartenverzameling, die van begin af aan aandacht heeft gekregen en grote faam geniet als een van de meest complete verzamelingen 'ansichten' over Zeeland. Door schenking, ruiling en aankoop wint de collectie nog steeds aan omvang. De nieuwe moderne kaart wordt daarbij, ondanks de steeds algemener wordende afbeeldingen, niet geschuwd. De doka, geluids- en videostudio van het ZDC in 1984 (vorige behuizing). Naast de gefixeerde beelden en het gedrukte woord werd vroeg in de jaren '60 het gespro ken woord geïntroduceerd: de bandrecorder deed zijn intrede. Met verve werden reporta ges gemaakt, waarvoor de gehele provincie werd bereisd. Registratie van veranderende streektaal voerde in het begin de boventoon, maar allengs werd het vastleggen van per soonlijke getuigenissen van zaken en gebeurtenissen het voornaamste doel. Het gebruik van orale bronnen in de geschiedschrijving is in Zeeland tot grote hoogten gestegen. De banden die ten grondslag liggen aan een tweetal publikaties van Kees Slager en Paul de Schipper over landarbeiders en vissers vormden op dit terrein een van de grootste aanwin sten'. Sedert enige jaren is een groep vrijwilligers bezig (ex-)beoefenaars van beroepen uit de ambachtelijke sfeer en de traditionele middenstand te interviewen, waardoor fraai bron nenmateriaal ontstaat. Video-apparatuur werd begin 1974 operationeel. Voor studiedoeleinden werden vanaf die datum televisieuitzendingen opgenomen en opgeslagen. Enige jaren later werd een begin gemaakt met eigen videoreportages in de provincie, hetgeen zich niet tot een blijvende acti viteit heeft kunnen ontwikkelen. De vele koopvideo's die de laatste jaren worden aangebo den voorzien in een mogelijke lacune. 47

Nehalennia | 1994 | | pagina 49