Toegankelijk maken Documenteren houdt in dat materiaal volgens trefwoorden wordt ontsloten en opgeborgen. Voor alle soorten documentatiemateriaal is één indeling gekozen: eerst naar geografisch begrip en vervolgens op onderwerp. Hoewel in principe werd uitgegaan van het classifica tiesysteem voor openbare bibliotheken (SISO) heeft het trefwoordensysteem vanwege de vele typisch Zeeuwse onderwerpen een eigen ratio gekregen. Voor niet-ingewijden is het systeem wel eens moeilijk te doorgronden. Veel bezoekers beschouwen de knipselverza meling als de kern van het documentatiecentrum. Behalve knipsels is een veelheid aan divers los drukwerk over Zeeland op plaats en trefwoord geordend in hangmappen opge borgen. De eigenheid van het documenteren komt bij uitstek in deze collectie naar voren. Inmiddels zijn tienduizenden knipsels ingevoegd en is over zeer uiteenlopende zaken infor matie te vinden. Het manco in de collectie wordt gevormd door het ontbreken van eendui dige selectiecriteria: niet alles wordt geknipt en veel los drukwerk wordt niet bewust ver zameld. Hier geldt: wat binnenkomt wordt opgenomen. Het zal geen verbazing wekken dat dit tot onevenwichtigheid leidt, die niet eenvoudig is te herstellen. De geautomatiseerde catalogus heeft voor de gedrukte publikaties inmiddels zijn nut bewe zen. Een grote verworvenheid is de mogelijkheid de catalogus ook buiten de Zeeuwse Bibliotheek te raadplegen: in de regiobibliotheken, in het Rijksarchief en met behulp van een pc en een modem ook in de eigen studeerkamer. Niet alleen zelfstandige Zeeuwse uit gaven waaronder vele rapporten zijn hierin terug te vinden, ook de artikelen over Zeeland en de Zeeuwen in Zeeuwse en niet-Zeeuwse tijdschriften, zijn op auteur, titel en onderwerp op te zoeken. Bij deze collectie wordt gestreefd naar volledigheid: van alle titels over Zeeland en Zeeuwen worden exemplaren aangeschaft. Naar mijn idee kan gerust gespro ken worden van een Regionaal Depot voor Publikaties, een plaats waar van alle publikaties over Zeeland een exemplaar wordt bewaard voor het nageslacht. Uit de vele aanvragen voor Zelandica uit het land blijkt dat een dergelijke activiteit in de regio belangrijk is omdat geen enkele instelling op nationaal niveau deze compleetheid kan evenaren. Het nieuwe onderkomen van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk dat in 1985 werd betrokken, maakte het mogelijk materialen die tot dan toe een sluimerend bestaan kenden beter te plaatsen en toegankelijk te maken. Zo is de enorm uitgebreide collectie affi ches, voor een belangrijk deel afkomstig van de firma Altorffer, in melinex-hoezen gesto ken en gefotografeerd. Deze foto's zijn volgens het bestaande systeem geordend, zodat een handige catalogus is ontstaan, die het raadplegen van de originele affiches vrijwel overbo dig maakt. Deelcollecties zoals de veilingcatalogi, ordonnanties, pamfletten en gelegen heidsgedichten zijn via aparte catalogi toegankelijk gemaakt en kunnen nu hun rol in de wetenschappelijke discussie spelen. Beheren Het dupliceren van kranten op microfiches werd, in de tijd gezien, bijzonder snel ter hand genomen. Geschiedde het aanvankelijk met het oog op het completeren van de Middelburgsche Courant voor zover die niet aanwezig was in de bibliotheek, later volgden ook de overige jaargangen, de PZC en andere kranten omwille van het conserveren. Intensief gebruik over een lange reeks van jaren is eenvoudig niet mogelijk vanwege de spreekwoordelijke slechte kwaliteit van krantepapier. De zegenrijke opmars van het kopieerapparaat heeft voor ingebonden kranteleggers veel ellende betekend. Het even-een- kopietje-maken leidde tot gruwelijke mishandelingen, wat de levensduur bepaald niet ten goede is gekomen. De nieuwbouw maakte een eind aan hel ruimtegebrek dal de behuizing in de abdij was gaan 48

Nehalennia | 1994 | | pagina 50