slib In 1985 volgde alweer een verhuizing, ditmaal naar de kelder van de Kloveniersdoelen. Het huisvestingsprobleem in de Molstraat was te nijpend geworden en bovendien zou de Openbare Bibliotheek verhuizen naar de Kousteensedijk, maar door de enigszins excentri sche ligging van de Klovenierskelder werd er toch na verloop van tijd weer uitgekeken naar iets anders en dit werd in 1987 de Zeeuwse Bibliotheek. In de ruimte naast het restaurant werd het ZKC ondergebracht en daar heeft het aantrekkelijke exposities weten in te rich ten, zowel in de eigen ruimte als in de expositieruimte van de bibliotheek zelf totdat in 1990 definitief het doek voor het ZKC viel: teruglopend aanbod doordat er sinds 1975 meer expositiemogelijkheid in de provincie was gekomen en een gebrek aan vrijwilligers en daardoor een te grote belasting voor steeds dezelfde mensen waren de oorzaken, naast toch wat tegenvallende bezoekersaantallen. Eigenlijk was men, ondanks de bezielende leiding van Jan van Leeuwen, op elkaar uitgekeken en moest een nieuwe ploeg het maar eens pro beren. Die was dus niet te vinden en vandaar exit ZKC. In 1992 kwam Jan van Leeuwen te overlijden, een groot verlies voor het artistieke leven in Zeeland. Daarom is het verheugend te vernemen dat met ingang van 1995 de Jan van Leeuwen-stichting jaarlijks een aantal exposities zal organiseren in de Zeeuwse Bibliotheek. ZKC-literair: Slib Bij de oprichting van het ZKC werd meteen een literair tijdschrift opgezet. Op 1 maart 1975 verscheen het eerste nummer van Slib met als doel informatie te geven over het kunst- gebeuren in de zuidwesthoek van Nederland. Het blad, dat aanvankelijk in de huiskamer werd gemaakt en later op eenvoudige wijze werd gedrukt, heeft drie jaargangen gehaald. Toen moest deze activiteit helaas vroegtijdig beëindigd worden, omdat het abonnementen bestand financieel te weinig ruimte verschaf te om het tijdschrift voort te zetten. In 1978 wordt het blad omgezet in de Slib-reeks, een serie kleine boekjes die meestal aan een auteur gewijd worden. De deeltjes worden steeds gekenmerkt door de medewerking van beeldende kunstenaars. Het resultaat van deze samenwerking van literaire en beelden de kunstenaars geeft de serie een bijzonder karakter. Tot nu toe werden 66(!) boekjes uit gegeven. En dat is niet gering. Er worden de laatste jaren wel meer boekjesreeksen uitge geven door stichtingen, maar de Slib-reeks is in Nederland qua omvang één van de groot ste. De belangstelling is groot, dat blijkt uit het abonneebestand dat zo rond de 500 schommelt. En dat is hoog voor een literaire reeks. Merkwaardig genoeg slaat dit Zeeuwse initiatief meer aan in de randstad en daar buiten dan in Zeeland zelf. Bij het ter ziele gaan van het ZKC is de reeks gelukkig kunnen blijven voortbestaan. Zij vond een nieuw onderkomen bij de SBK, de Stichting Beeldende Kunst Zeeland, sinds 1992 Stichting Kunstuitleen Zeeland geheten, gevestigd in de Kuiperspoort te Middelburg. 52

Nehalennia | 1994 | | pagina 54