antiquariaten. Kortom: een reeks waar Zeeland trots op kan zijn, al beseffen veel (litera tuur-minnende) Zeeuwen dat nog niet ten volle. SLAZ - Stichting Literaire Activiteiten Zeeland Voordat de SLAZ in 1987 met haar activiteiten begon, bestond er al vanuit het ZKC een drietal soorten literaire evenementen. Eenmaal per jaar gaf het ZKC podium aan schrijvend Zeeland om uit eigen werk voor te dragen. De voorgedragen teksten werden gebundeld in een boekje, getiteld Zeeuwse oogst. Daarnaast vonden er grote literaire evenementen plaats, bijvoorbeeld de Hans Warren avond te Goes, de Jacques Hamelink- dag te Temeuzen, de Van Schagen- avond te Middelburg en de Renaissance-avond eveneens te Middelburg. Verder nodigde het ZKC schrijvers uit die in de belangstelling stonden voor lezingen te Vlissingen, Goes en Middelburg. In 1986 werd er vanuit het ZKC een literaire werkgroep opgericht die een aantal manifestaties belegde in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, onder meer een avond met de literai re critici Jaap Goedegebuure en Carel Peeters, resp. van HP/De Tijd en Vrij Nederlandover de literaire kritiek in Nederland en een openbaar interview door Inge van der Blink, literair jour naliste van de kunstredactie van het Utrechts Nieuwsblad met Hans Warren, een avond die de brandweer klamme handen van het angstzweet bezorgde omdat de aula met ca. 200 mensen meer dan uitpuilde. De basis voor een succesvolle reeks lezin gen leek te zijn gelegd. Toen bleek dat er meerdere mensen met het idee rondliepen om 'iets' rondom literatuur en schrijvers te gaan doen: boekhandel Fanoy, docenten van de MO-opleiding Nederlands, de Zeeuwse Bibliotheek en dus ook het ZKC. Vier instanties die hetzelfde nastreefden. Men ging op een goede dag rond de tafel zitten en dit samenwerkingsverband bleek goed te wer ken. het onderlinge enthousiasme werkte aanstekelijk. Plotseling waren er notulen en wer den er afspraken bevestigd. Voordat iedereen het door had, waren ze een stichting. In oprichting weliswaar, en dat bleef lange tijd zo. Men was bang voor al te veel formalisme. Dus trad SLAZ op 17 maart 1987 voor het eerst naar buiten: Ton Anbeek (hoogleraar Moderne Letterkunde te Leiden) sprak over 'de Nederlandse roman na 1945'. De verwach tingen werden overtroffen, een volle aula, een uitstekende spreker, een goede sfeer. De trend was gezet. Op 8 april was de tweede avond: Herman Pleij trad op voor een afgeladen zaal. Hij sprak over het literaire leven in een middeleeuwse stad. De organisatoren keken elkaar verwonderd aan en ze begrepen: dit moest zich niet beperken tot enkele keren, er 54

Nehalennia | 1994 | | pagina 56