- de inhoudelijke begeleiding van de activiteiten, het meedenken, het contact leggen en onderhouden, de programmering, het verzamelen van achtergrondinformatie en literatuur, de public relations; - haar collectie - van oud en nieuw materiaal - de facilitaire ondersteuning in de vorm van medewerkers, expositieruimte, aula, verga derzalen, restaurant, werkruimte, reproductie e.d.' Voor de organisatie is het van belang dat zoveel mogelijk ingehaakt wordt op bestaande ini tiatieven van andere instellingen en dat gestreefd wordt naar een aanvulling daarop, niet naar nog meer van hetzelfde. De contacten die de medewerkers voor een deel al uit ande ren hoofde hebben en de nieuwe die zij met aan het werk verwante instellingen leggen, moeten uitgroeien tot een netwerk van culturele organisaties, waarin de ZB een organisa- torisch-ondersteunende en een coördinerende rol heeft. Ook de boekencollectie op zichzelf bezit een cultuurhistorische waarde. Deze waarde kan worden vergeleken met die van een groot museum. Door de omvang en de veelzijdigheid van de collectie is het mogelijk om een beeld te vormen van de geschiedenis door de tijd heen - van het midden van de 15de eeuw tot nu -, kennis te nemen van de diverse uitingen op wetenschappelijk gebied, van ideeën en gevoelens van onze voorouders, te komen tot een besef van de historische continuïteit en discontinuïteit van het bestaan in het algemeen en dat van de mensen in het bijzonder. Het fascinerende van de collectie is, dat het geheel meer is dan de som van de afzonderlijke delen waaruit ze is samengesteld. Een aantal pij lers waarop de collectie berust zijn: grote legaten, schenkingen, aankopen. Met nadruk wijs ik op de collectie Zelandica. Waar het gaat om de toegankelijkheid van regionaal-historische publicaties vervult de provincie een voorbeeldfunctie. In de meeste provincies is een dergelijk bibliografisch apparaat, waarin alles wat over de geschiedenis van de provincie werd geschreven centraal wordt beheerd, een vrome wens. Vooral op het gebied van de na-oorlogse documentatie steekt de situatie in Zeeland bijzonder gunstig af. Daarmee levert de ZB een belangrijke bijdrage aan haar 'cultural heritage'. Even belangrijk, immers ons aller erfgoed, zijn de collecties oud bezit: oude drukken (ca. 10.000 ex., gedrukt van ca. 1473-1800), pamfletten (ca. 5000 ex.), kinderboeken uit de 19de en 20ste eeuw (ca. 5000 ex.), kinderprenten (ca. 1100 stuks). Van een aantal in deze collecties aanwezige werken is in Nederland en soms ter wereld maar één exemplaar bekend. In het kader van de samenwerking met de andere 12 wetenschappelijke steunbibliotheken in Nederland wordt gekeken naar wat verder met de hele collectie mogelijk is om de cul tuurhistorische waarde en functie te verduidelijken. Wat de ZB betreft, wordt al: - 1 of 2 maal jaarlijks een grote tentoonstelling uit eigen bezit georganiseerd, denk bij voorbeeld aan de tentoonstelling Voor 't jonge volkje. 300 jaar kinderboeken uit eigen col lectie in 1990, eventueel gerelateerd aan congressen/symposia, zoals bijvoorbeeld in 1989 in samenwerking met de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen de expositie Cultuur in Zeelands Gouden Eeuw 1572- 1672). Het doel is om meer bekendheid te geven aan wat de Zeeuwse Bibliotheek aan belangrijk cultuurhistorisch materiaal in huis heeft, de bezoekers wijzen op bronnen voor onderzoek en daarmee eigen onderzoek te stimuleren. Hieraan wordt al in samenwerkings verband uitstekend gewerkt, zowel regionaal (Zeeuwsch Genootschap, Rijksarchief in Zeeland, Zeeuws Museum en particulieren) als landelijk, denk aan de grote Boutens-ten- toonstelling in 1993, een 'co-productie' met het Letterkundig Museum te Den Haag of aan de unieke expositie Goud en Velijn. Middelburgse boekbanden van de 17de tot de 19de eeuwin samenwerking met de Koninklijke Bibliotheken van Den Haag en Brussel en het 56

Nehalennia | 1994 | | pagina 58