Een opgraving in Nieuw-Namen (1993). De amateurarcheoloog Bij het woord amateurarcheoloog rijst het beeld op van een enthousiast spittende weekend wetenschapper die zich bezighoudt met oudheidkundig grondverzet. Ten aanzien van de motieven die hem bewegen zich in andermans afvalhopen te verdiepen bestaat een wijd verbreid misverstand: de serieuze amateur is niet op zoek naar de spreekwoordelijke pot met gouden munten. Belangstelling voor de archeologie begint meestal op jonge leeftijd in de vorm van een soort archeo-fetisjisme. Voorwerpen uit het verleden worden met ontroerende zorg en lief de gekoesterd. Dit kan beschouwd worden als archeologische kalverliefde. Meestal gaat het vanzelf over en daarmee is voor veel beginners de kous af, zij gaan vissen of voetballen. Bij een aantal echter gaat de kalverliefde over in 'ware liefde' als zij zich realiseren dat onder hun voeten een complete parallelle wereld ligt en deze gedrevenen ontwikkelen zich tot ware detectives van het verleden. Het zijn deze - vaak zeer deskundige - amateurs die in goede samenwerking met de 'beroeps' functioneren als de 'ogen en oren' van de officië le archeologie. Tientallen jaren voor de oprichting van de ROB gaf zo'n gedreven amateur in Zeeland op bijna moderne wijze zijn liefhebberij gestalte. Ik denk hierbij aan de heer J.A. Hubregtse uit Burgh-Haamstede. Het Zeeuwsch Genootschap bewees hem eer door een deel van zijn collectie te tonen op de jubileumtentoonstelling. Sinds een aantal jaren wordt meer prioriteit gegeven aan de bescherming van het bodem archief dan aan opgraven. Dat heeft gevolgen gehad voor het werk van de amateurs die zich steeds meer zijn gaan bezighouden met veldverkenningen en andere vormen van niet- destructief onderzoek. In feite worden er alleen nog maar noodopgravingen gedaan op plaatsen waar menselijk ingrijpen het bodemarchief dreigt te vernietigen. De amateur op weg naar het jaar 2000 De snelle veranderingen binnen de archeologie maken dat ook de amateurs hierop moeten inspelen. Het is een taak van de AWN om positie te nemen in de veranderende omstandig heden en de grootste vereniging voor amateurarcheologen in Nederland heeft dan ook al vorig jaar een discussiestuk opgesteld onder de titel: 'De AWN naar het jaar 2000'. De afgelopen 40 jaar vervulde de AWN een belangrijke rol in het beheer van het bodemar chief. De kracht van de amateurarcheologie lag en ligt in het verkennen, signaleren en ont- 60

Nehalennia | 1994 | | pagina 62