Na klachten van mensen uit de omgeving over o.a. de verstoring van het grafveld werd actie ondernomen en werden gereedschap en vondsten in beslag geno men. Het verdronken land in de Ooster- en Westerschelde is uniek in ons land. Tientallen jaren hebben lieden met grote, maar dubieuze belangstelling voor oud heidkundige zaken Nieuwlande en Reimerswaal 'onderzocht', terwijl de offi ciële archeologie, geplaagd door gebrek aan geld en menskracht, weinig kon uit richten. Toen een betredingsverbod werd ingesteld bleek dit slechts voor korte tijd soelaas te bieden; door gebrek aan toe zicht was alles al gauw bij het oude... Sinds kort gloort er enige hoop aan de horizon van het verdronken land. Veel, zo niet alles zal afhangen van de afloop van de nog te voeren processen tegen de overtreders. Voor Nieuwlande is het mis schien al te laat, voor Oud-Valkenisse is het 5 voor 12! Om de gemeenschap meer bewust te maken van het feit dat de resten van ons verleden het waard zijn om behouden te worden, dienen de amateurorganisaties nu reeds 'op de barricaden' te gaan. Actievoerenden zullen te maken krijgen met talloze conflicterende belangen omdat behoud en beheer grote financiële offers vragen. Archeologie is echter een te belangrijke zaak om over te laten aan ambtenaren, politici en wetenschappers. Daarom zullen de amateurverenigingen zoveel mogelijk de publiciteit moeten zoeken om de publieke opinie en de overheden te beïn vloeden. Als zij daarin slagen, is er toekomst voor ons verleden. Literatuur AIC-Nieuwsbrief nrs. 25, 28 en 32. R. Knoop, 'Public awareness and archaeology: a task for the voluntary sector', Antiquity 67(1993)439-445. K.J. Steehouwer, 'Detectives van het verleden. De betekenis van de amateurarcheologie', NRC Handelsblad 21-3- 1985. 62

Nehalennia | 1994 | | pagina 64