De Stichting Behoud Onderwaterschatten in Zeeland Sinds bijna 10 jaar beslaat er in Zeeland de Stichting BOZ. Doelstelling is te zorgen voor het behoud van het onderwater-monument. Uitgangspunt is dat een onderwateronderzoek door een wetenschappelijke instelling in samenwerking met de stichting meer waarborg heeft wetenschappelijk te zijn, omdat de factor 'commercieel' niet aanwezig is, zoals veel al bij inschakeling van particulieren. Door de slichting wordt reeds vele duikseizoenen in de Zeeuwse wateren algemeen ver kennend onderzoek verricht: lokaliseren en inventariserend verkennen zonder daadwerke lijk tot opgraven over te gaan. Vondsten worden daarna aan de bevoegde instanties gemeld. In uitvoerige verslagen is door de stichting gerapporteerd hoe en waar dit onderzoek plaats vond. Geoefende sportduikers en ook beroepsduikers nemen aan dit onderzoek deel. Hierbij dient te worden opgemerkt dat in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Waddenzee en andere Nederlandse kustgebieden het zicht onder water in de Scheldemonding, met uit zondering van de Oosterschelde, zeer gering is; soms niet meer dan 20 cm. Naast een aantal historische wrakken die zich in Zeeuws water bevinden, kennen we in Zeeland een aantal lokaties waar zich onderwater-monumenten bevinden van groot histo risch belang. Allereerst dient dan genoemd te worden het Romeinse Nehalennia-heiligdom in de Oosterschelde ter hoogte van Colijnsplaat, maar ook één dicht onder wal nabij Domburg. Meer recente monumenten onder water zijn o.a. het Verdronken Land van Zuid- Beveland, Bommenede en het verdronken land ten zuiden van Schouwen. Hoewel de stichting zich in hoofdzaak bezighield met onderzoek naar scheepswrakken, werd in april 1986 een verkennend onderzoek gedaan op de Nehalennia-overblijfselen benoorden Colijnsplaat. Dit onderzoek vond plaats met toestemming van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden en hierbij was ook de provinciaal archeoloog aanwezig. Ook hier over werd uitvoerig verslag gedaan aan de bevoegde instanties. Vastgesteld werd dat juist deze lokatie van overheidswege beschermd dient te worden. Bekend is dat door schatgravers boven water gebrachte votiefstenen, afkomstig uit dit hei ligdom, naar elders zijn verkocht. De 'Dreg IV' In maart 1987 werd door de Kon. Marine aan de Stichting BOZ een 21 meter lang vaartuig geschonken. Dit schip - de 'Dreg IV' - werd van de sterkte afgevoerd omdat het niet meer De 'Dreg IV', het duikvaartuig van de Stichting BOZ. 64

Nehalennia | 1994 | | pagina 66