Archeologie Onder water gemeld. Later bleek dat het hier het wrak van de 'Roompot' betrof. In het voorjaar van 1993 verschenen enige verontrustende berichten in de landelijke en Zeeuwse pers over Belgische duikers die meenden het wrak van de 'Roompot' te hebben gevonden. De bedoeling was de geborgen goederen uit het wrak aan de gemeente Zierikzee te verkopen. Voor een enorm bedrag werden deze historisch waardevolle voorwerpen aan geboden en even leek het alsof men in Zierikzee bereid was met deze schatgravers in zee te gaan. Ook de Zierikzeese Slavenkas mengde zich in de onderhandelingen met de Belgen. Later bleek echter dat men op geen enkele wijze met de Belgen wenste te onderhandelen. Alsof er geen monumentenwet bestond poseerden de Belgen parmantig voor de Zeeland Gazet en werd ook door anderen niet gesproken over overtreding van die wet. Dit alles in tegenstelling tot de schatgraverij op het land. Als particuliere verzamelaars toe- stormen met hun detectors komt de politie sinds kort in actie. Een goed voorbeeld is de vondst van restanten van het verdronken dorp Oud-Valkenisse in het voorjaar van 1994. De provinciaal archeoloog maakte afspraken met de veldpolitie en anderen en zei onder meer: 'Die mensen zijn in overtreding. Er wordt bewust gegraven naar archeologische monu menten en dat is verboden.' Maar hoe moet het dan met het graafwerk verricht op het wrak van de 'Roompot'? Graafwerkzaamheden door commercieel geïnteresseerden, waarna de geborgen voorwerpen aan een overheidsinstelling worden aangeboden! Misschien moeten we, om het bovenstaande te verklaren, terug naar vroeger tijden toen strandroverij door velen werd beschouwd als toelaatbaar. Naar de tijd van jutters en strand vonders die meenden dat alles wat uit schepen afkomstig was aan de vinder toebehoorde. Duikers van de Stichting BOZ aan het werk. 66

Nehalennia | 1994 | | pagina 68