GESCHIEDENIS EN RADIO RADIO EN GESCHIEDENIS Peter Sijnke Zoals bekend is radio een vluchtig medium. Is een dergelijk medium in staat op een verantwoorde manier geschiedenis onder de aan dacht van een groot publiek te brengen? Ik meen van wel. In het navolgende zullen geen radioprogramma's van landelijke omroepen worden behandeld, maar zal uitsluitend worden ingegaan op programma's van onze eigen regionale omroep. En dan ben ik ook nog zo onbescheiden over programma's te schrijven waar ik zelf bij betrokken ben. Dat heeft tevens een praktische reden, daar weet ik namelijk het meeste van af. U bent dus gewaar schuwd: dit wordt een subjectief verslag. Op 1 januari 1990 kreeg Zeeland als laatste provincie in ons land een eigen radiozender: Omroep Zeeland, gevestigd in een fraai onderkomen in het voormalige gemeentehuis van Oost-Souburg. Naast nieuws en aktualiteiten en verstrooiende programma's hoort een regionale omroep ook aandacht te schenken aan de cultuur van en in de eigen regio en daar hoort de geschie denis uiteraard bij. Zomer 1990 verzocht Omroep Zeeland mij om medewerking aan een programma over orgels en kerken. Na enige aarzeling stemde ik toe, mede omdat de samenwerking met technicus John van Waes en organist Bram Beekman een hele goede beloofde te worden. Zo ging dan de radioprogrammaserie De kerk in het midden op vrijdag 18 september 1990 van start met een uitzending over de Middelburgse Oostkerk. De programma's, die een klein half uur duurden, waren volgens een vast stramien opgebouwd: een stukje historie van het kerkgebouw, uitleg over het orgel, gevolgd door orgelspel, nogmaals het een en ander over de kerk, met name hel interieur (tongewelf, preekstoel etc.) en tenslotte nog maals orgelmuziek. Al vrij snel mocht 'De kerk in het midden' zich in een tamelijk redelij ke populariteit verheugen. De omroep ontving veel aardige reacties. En we leerden zelf heel veel. Nooit geweten dat we zoveel interessante kerkgebouwen in Zeeland hebben en ook nooit geweten dat die gebouwen zoveel mooie orgels herbergen. We kwamen werke lijk 'overal': van Koewacht tot Burgh en van Dreischor tot Sint Anna ter Muiden, de gehele provincie werd doorkruist. Aan gezien Bram Beekman een druk bezet man is en de formule na enige tijd wat sleets begon te raken, begonnen John van Waes en schrijver dezes aan een nieuw avontuur: De ronde van Zeeland. Dat klinkt als een sportief evenement, maar was een cultuurhistorische programmaserie, waarin we een grote rondgang door de OP ALLE RADIOS IN ZEELAND gehele provincie maakten. Hierin was meer variatie mogelijk dan in de kerken-serie. We startten op maandag 2 sep tember 1991 in Goedereede en eindigden de eerste ronde met een eindgesprek in de studio te Oost-Souburg op maandag 29 juni 1992. De tweede ronde begon met een verhaal over de burg in Oost-Souburg op maandag 31 augustus 1992 en werd afgesloten met een evalu erend eindgesprek op 28 juni 1993. Wederom leerden we veel. Nooit geweten dat er zoveel 69

Nehalennia | 1994 | | pagina 71