Waterput in de Kapelse Moer. werden voorbereid naast archeologische waarden ook veel natuurschoon verloren zou gaan. Toch heb ik dit voornemen bij nader inzien niet uitgevoerd, want deze geschiedenis is breed uitgesponnen te vinden in de publikaties en tijdschriften die op dit gebied bestaan. Het lijkt me leuker u mee te nemen naar een fraai stukje van het Zeeuwse landschap dat me na aan het hart ligt. Uiteraard komt dan ook de kwestie van winst of verlies om de hoek kij ken. Ik wil u meenemen naar een mooi stuk landschap dicht bij mijn huis. Via de voorma lige Postweg trekken we van Yerseke naar Kapelle, en doorkruisen daarbij respectievelijk de Yerseke Moer en de Kapelse Moer. Vroeger was dit een kleinschalig intiem gebied, dat helaas door de grootschalige ingreep van het verbreden van het Kanaal door Zuid-Beveland met zijn hoge bruggen en dito opritten veel van zijn intieme karakter heeft verloren. Toch zijn er ook voordelen aan deze ingreep verbonden. De schitterende vergezichten vanaf de hooggelegen brug in de voormalige Postweg zijn fantastisch. Bij helder weer lijkt de Oosterschelde met Tholen in het verschiet één geheel te vormen met het gebied van de beide moeren. Oorspronkelijk waren de Yerseke Moer en de Kapelse Moer een aaneengesloten geheel, aan de oostzijde begrensd door een kreekrug waarop het dorp Yerseke ontstond, aan de westzijde door de grote kreek rug van Kapelle-Wemeldinge. Een kreekrug lopend van Wemeldinge via de Brede Weg naar het kerkdorp Vlake in het zuiden van het gebied vormde de oorspronkelijke scheiding van de beide moeren. Na het graven van het Kanaal door Zuid-Beveland in de vorige eeuw, vormt dit de scheiding tussen de Kapelse Moer aan de westzijde en de Yerseke Moer aan de oostzijde. Op de topo grafische kaart uit de vorige eeuw, voorkomend in de Grote Historische Atlas van Neder- Gemaal 'De Moer'gebouwd in 1936, gesloopt bij de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland in 1992. 80

Nehalennia | 1994 | | pagina 82