'DE SCHEPEN LATEN LEVEN' Geschiedenis buiten het boekje in Zeeland Jan J.B. Kuipers De poëzie van de geschiedenis moet aan het filosofische begrijpen voorafgaan. Michaël Loenin Op een vakantiereisje langs Griekse monumenten dit voorjaar ondervond ik aan den lijve dat 'geschiedenis buiten het boekje' de massa's in beweging kan brengen. Rondom en op de Acropolis krioelde het van de voetbalfans die naar Athene waren gekomen om de finale wedstrijd Milaan-Barcelona om de Europese beker bij te wonen. Zo'n cultuurmonument konden ze er wel even bijpikken, om zich in supporterstenue te laten fotograferen voor het tot achtergrond en decor gedevalueerde Parthenon of Erechtheion. Werden de supporters door cultuurhistorisch besef naar de Acropolis gedreven, nu ze toch in Athene waren? Of hadden ze even onverschillig voor Eiffeltoren of Euromast gepo seerd? Daarop is niet te antwoorden. Sommigen hadden duidelijk lak aan de monumenten, en zouden waarschijnlijk met evenveel plezier voor bordkartonnen Hollywood-replica's hebben geposeerd. Maar anderen toonden wèl belangstelling; met hun Catalaanse mutsjes of Milanese sjaals schuifelden ze langs de tempels, een dikke gids in de hand. camera in de aanslag. Het cultuurhistorisch toerisme, waaraan elders in dit jubileumnummer aandacht wordt besteed, is een fenomeen dat bedreven en beleefd kan worden op allerlei manieren. Het dit jaar geopende archeologische themapark ARCHEON in Alphen aan den Rijn gaat er prat op dat het informatie en vermaak biedt op allerlei niveaus. Er wordt gelegenheid geboden tot uiteenlopende activiteiten: van wetenschappelijk verantwoorde experimentele archeo logie tot historisch aangeklede bedrijfsfeesten. Zowel ideële als commerciële motieven zul len tot dit brede pakket hebben geleid, hoewel het officiële doel toch is het toegankelijk maken van door archeologisch onderzoek verzamelde kennis voor het grote publiek. ARCHEON-voorlichtster Johanna Geerlink zei in 1993 in Middelburg op de 8ste Historische Studiedag van de Werkgroep Historie en Archeologie: 'De opzet van het the mapark maakt het mogelijk aan de wensen en interesses van de verschillende groepen tege moet te komen. Het aanbod van ARCHEON is daarom zeer gevarieerd: van serieus en diep gaand tot luchtig en vol pret.' 'Lering en vermaak' - Cats' eeuw blijft maar nagalmen - zijn onontwarbaar vermengd in dit cultuurhistorisch toerisme, dat overgaat in een zo mogelijk nog minder omlijnd gebied, ruwweg begrensd door enerzijds dit educatieve, van overheidswege bevorderde cultuur toerisme en anderzijds door een puur recreatief domein van commercieel geïnspireerd, 'gekostumeerd' vermaak met kermisachtige aspecten: 'historische' optochten, allerlei vor men van neofolklore, ambachtenmarkten en braderieën in quasi-historische ambiance. De onderlinge verhouding van de 'lering' en het 'vermaak' in dit vage gebied tussen educatie en puur volksvermaak kan van geval tot geval sterk verschillen; tegenwoordig richten we ons niet meer op een algemene norm waaraan allen idealiter moeten voldoen, maar op de wen sen en mogelijkheden van elk afzonderlijk - de klant is koning, geschiedenis is óók handel. 87

Nehalennia | 1994 | | pagina 89