de congresvoorzitter mr. dr. A.J.J.M. Mes uit Heinkenszand, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Als algemene inleiding hield prof. dr. E.V.W. Vercruijsse van de Rijksuniversiteit Leiden de lezing De toekomst van het bevolkingsonderzoek, in het bijzon der in het Deltagebied. Vervolgens gingen de deelnemers uiteen voor het bijwonen van de diverse sectievergaderingen, elk onder voorzitterschap van leden van het Genootschap. Er waren zeven secties die alle bepaalde aspecten van het Zeeuwse bevolkingsonderzoek omvatten: Sectie I Historie en Archeologie (voorzitters M.P. de Bruin en ir. J.A. Trimpe Burger, secre taris mw. mr. C. Kannegieter) Sectie II Economie, Sociologie en Demografie (voorzitters drs. M.C. Verburg en K. Laansma) Sectie III Godsdienstsociologie (voorzitter ds. F.S. Kloosterman) Sectie IV Landschapsarchitectuur (voorzitter ir. J. van der Linden) Sectie V Medische wetenschappen (voorzitter GJ. Noome) Sectie VI Rechts- en bestuurswetenschappen (voorzitters dr. D. van der Wel en mr. J.J. van der Weel) Sectie VII Taal en Volkskunde (voorzitter mw. dr. H.C.M. Ghijsen) De eerste sectie, Historie en Archeologie, kwam bijeen in de grote zaal van het Vrijzinnig Hervormd Centrum 'De Schakel' aan de Bachtensteene te Middelburg. In de sectiebijeen komsten werd op basis van door de voorzitters van de secties voorbereide prae-adviezen vergaderd. De conclusies hieruit werden na de sectievergaderingen besproken in een ple naire vergadering in het City-theater. Uiteindelijk is het bevolkingsonderzoek zoals dat toen voor ogen stond niet van de grond gekomen. Wel zijn de doelstellingen voor een groot deel via andere wegen en organisaties gerealiseerd. De sectie Historie Archeologie heeft dat gedaan door de activiteiten als werkgroep van het Genootschap voort te zetten. Werkgroep Historie en Archeologie Naar aanleiding van de reeds eerder opgedane ervaringen tijdens de bijeenkomsten van de studiekring 'Historie van Zeeland' en de uitkomsten van de besprekingen tijdens het con gres bevolkingsonderzoek besloten de aanwezigen nog op dezelfde dag, 19 september 1964, de sectie Historie en Archeologie om te zetten in een werkgroep van het Genootschap. De mogelijkheid voor het vormen van werkgroepen van het Genootschap was nog maar kort daarvoor in de wet van 1961 geschapen. Het voorlopige bestuur bestond uit de heer E. Niemeyer, voorzitter, en mevrouw C. Kannegieter, secretaris. Al snel, op 21 oktober, werd aan één van de eerste doelstellingen voldaan door de ver schijning van een Bulletin met mededelingen op het gebied van historie en archeologie, het eerste nummer van het huidige Nehalennia. De eerste algemene ledenvergadering van de Werkgroep vond plaats op 16 januari 1965. Tot bestuursleden koos men E. Niemeyer. voor zitter, M.R de Bruin, vice-voorzitter, mw. C. Kannegieter, secretaris en de leden J.M. Roof en RJ. van der Feen. Doelstellingen Het doel van de werkgroep werd in de conclusie van de sectievergadering als volgt omschreven: 'coördinatie van krachten waarbij archeologen, historici, kunsthistorici, bodemkundigen en antropologen zijn gebaat. De nadruk wordt gelegd op de noodzaak een goede documentatie tot stand te brengen, op het vastleggen van veranderingen en het ver richten van onderzoekingen door geïnteresseerde leden van het Genootschap en anderen 6

Nehalennia | 1994 | | pagina 8