onder deskundige leiding. Behalve de A-wetenschappen zullen ook de B-wetenschappen ingeschakeld moeten worden bij de bestudering en verklaring van sommige fenomenen.' Omdat de Werkgroep zich het documenteren als één van de taken had gesteld waarschuw de W.D. de Bruine, bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek, tegen een overlapping van activiteiten met het enkele jaren daarvoor opgezette Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, het huidige Zeeuws Documentatiecentrum. Ook het documentatiecentrum was opgezet in reactie op de reeds eerder aangehaalde snelle veranderingen die in Zeeland plaatsvonden. De taak van de Werkgroep zou daarom vooral bestaan in het organiseren van lezingen, themabijeenkomsten en projecten, publiceren van onderzoek en signaleren van verschenen literatuur. De Werkgroep startte met een ambitieus programma vanuit een historisch-geografische achtergrond: een onderzoek naar de ontwikkeling van De Poel waar een grote herverkave ling op stapel stond. Deze doelstelling, die nog direct voortkwam uit de opzet van het 'bevolkingsonderzoek', is niet gerealiseerd. De actieve instelling van de leden is wel een belangrijk uitgangspunt van de Werkgroep gebleven, bijvoorbeeld in de hierna nog te noe men onderzoeksprojecten. Later kwam er naast de aandacht voor de historie en archeolo gie in het algemeen ook aandacht voor meer specifieke zaken als de verzamelingen van het Genootschap, de monumenten en de archieven. In 1975 legde de Werkgroep haar doelstelling, de bevordering van de kennis van de geschiedenis van de provincie Zeeland, vast in een reglement waaraan op 23 maart 1976 het bestuur van het Genootschap haar goedkeuring hechtte. De Werkgroep tracht dit doel te bereiken door te streven naar behoud en conservering van alle objecten die kunnen wor den beschouwd als bronnenmateriaal voor de geschiedenis van Zeeland, gegevens te ver zamelen die van belang kunnen zijn voor de kennis van die geschiedenis, het ondernemen van studieprojecten, het uitgeven van een periodiek en andere vormen van publikatie, het organiseren van lezingen, excursies en andere bijeenkomsten en het samenwerken met andere groeperingen die zich eveneens bezighouden met de geschiedenis van Zeeland of onderdelen daarvan. Publikaties Eén van de belangrijkste activiteiten van de Werkgroep is door de jaren heen de uitgave van het Bulletin geweest, dat vanaf nummer 31 (lente 1979) de meer aansprekende naam Nehalennia kreeg. Aanvankelijk fungeerde het Bulletin als een plaats voor het doorgeven van overzichten en korte artikelen. In de rubriek 'Capita Selecta' werden nieuwe publika ties betreffende de geschiedenis van Zeeland besproken, onder het hoofd 'De Gaermande' werd een overzicht van de aanwinsten van het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied gegeven, later voortgezet in een 'regionaal historische bibliografie'. Ook verschenen er bibliografieën over één onderwerp. Nummer 15 (winter 1970) was bijvoorbeeld geheel gevuld met een bibliografie over de Zeeuwse munt- en penningkunde onder de titel 'Numismatica Zelandiae' en P.J. van der Feen en PJ. Aarssen publiceerden een voorlopige lijst van Nehalennia-literatuur (nr. 16, aangevuld in nr. 19). Vanaf 1973 publiceerden ook de Zeeuwse archiefdiensten enige jaren hun aanwinstenlijs ten in Nehalennia. Na verloop van tijd kwamen er voor dit soort periodieke overzichten andere, meer gerichte publikatiemogelijkheden en verdwenen deze rubrieken uit Nehalennia. Meer en meer werd de ruimte ingenomen door artikelen die juist op basis van onderzoek in deze bronnen geschreven werden. Soms hadden de publikaties een voorlopig karakter en kreeg de auteur de nodige reacties die hem in staat stelden het onderzoek nog aanzienlijk uit te breiden, waaruit soms een nog veelomvattender of diepgravender publi- 7

Nehalennia | 1994 | | pagina 9