WOORD VOORAF Met voldoening presenteert de redactie van Nehalennia deze honderdste aflevering. Voor dit jubileumnummer van ons onvolprezen periodiek verzocht zij een aantal auteurs om bij dragen binnen het kader dat de titel van het nummer aangeeft: Omzien en rondblikken. De opzet was, korte overzichten te bieden van diverse historische, dialectologische en archeo logische deelterreinen die tot het aandachtsgebied van Werkgroep en Vereeniging behoren. Naar volledigheid kon uiteraard niet worden gestreefd; het ging ons dan ook om geva rieerde 'passen op de plaats' van de diverse auteurs, die in hun persoon diverse instellingen en/of disciplines zouden vertegenwoordigen. Bij omzien hoort ook rondblikken, om de positie van dit moment te kunnen bepalen. Behalve retrospectieve bijdragen over Vereeniging, Werkgroep, museumwezen en dergelij ke treft u in deze bundel ook enkele stukken aan over actuele aangelegenheden binnen ons interessegebied. Betrekkelijk nieuwe of jonge zaken komen aan bod, zoals de Zeeuwse maritieme archeologie, cultuurhistorisch toerisme, geschiedenis via de regionale radio. De artikelen variëren daarbij van puur informatief tot persoonlijk getint en essayistisch. We wilden ook het subjectieve element, de belevingswaarde van de verschillende onderwer pen, tot uitdrukking laten komen. Enkele auteurs werden door die opzet zeer geïnspireerd, en schuwden de krasse opinie en boutade niet. Dat schept boeiende lectuur, waarbij de lezer voor ogen gelieve te houden dat gepubliceerde meningen en zienswijzen niet samen hoe ven te vallen met die van de redactie van Nehalennia, of met de algemene opvatting bin nen de werkverbanden waarin de auteurs actief zijn of waren. De kolommen van ons blad staan open voor passende reacties van belanghebbenden die, omziend of rondblikkend, ten aanzien van bepaalde onderwerpen heel andere perspectieven ontwaren. Met dit honderdste nummer van Nehalennia wenst de redactie u veel genoegen. Vol goede moed gaan we een volgend jubileum tegemoet. Jan Kuipers 3

Nehalennia | 1994 | | pagina 5