de, herkende hij in een officier die zich op de achtergrond hield, de man die hij op de gestrande schoener be zig had gezien. Het was de luitenant- ter-zee Lambours, opperbevelhebber der vier pramen, edelman van het ancien régime. Die avond kwamen 86 vaartuigen vei lig op de rede van Ostende. Slechts één schip was verloren gegaan door de lafhartigheid van zijn commandant. Tijdens het gevecht hadden de duinen vol mensen gestaan, zelfs uit Brugge, om het wonderlijk schouwspel gade te slaan. Ook duizenden militairen hadden hun kamp verlaten en waren de gehele middag getuige van de strijd Aan de wal verstond VerHuell zich met de admiraal Magon, die een uit gebreid rapport over het gebeurde liet opstellen en dit door één van zijn adjudanten naar Parijs liet over brengen. Bij terugkomst vertelde deze dat de keizer hem zelf had ontvangen te midden van zijn broeders en hoge officieren. Twee dagen tevoren was Napoleon uitgeroepen tot Keizer der Fransen en koning van Italië. Hij las met aandacht de missive en liet een grote kaart van de Vlaamse kust bren gen, spreidde die zelf uit op de vloer en ging geknield naast de adjudant de hele situatie na. Hij verbaasde zich over de vermetelheid van de Engelse commodore, die het gewaagd had met zijn zware schepen over de banken te varen. De hoogste lof uit te hij voor de schout-bij-nacht; ja, benoemde hem als eerste buitenlander tot lid van de zojuist door hem ge stichte Orde van het Legioen van Eer. Nadat VerHuell zijn uitgebreid relaas over de slag aan het Bataafse Bewind had gezonden, duurde het nog een volle maand voor hij antwoord ont ving, tegelijk met zijn benoeming tot vice-admiraal. De belangstelling in Holland voor deze zeebedrijven was blijkbaar niet erg groot. Verwonder lijk was dat overigens niet, gezien de reeds gememoreerde uitputting van 's lands middelen door de voor namelijk via VerHuell door Bonaparte afgedwongen bouw van een zeer kost bare invasievloot. Uit het verslag van commodore Sir Sidney Smith aan Lord Keith, opge maakt aan boord van H.M. 'Antilope' voor Ostende en gedateerd 16 mei 1804, blijkt dat mede de 'Penelope', de 'Aimiable', de 'Cruiser' en de 'Rattler'alle zware schepen, een bittere strijd tegen de vijand hadden gestreden van vier lange uren. 'Het spijt mij Uw Lordschip er opmerk zaam op te moeten maken dat, gezien de ondiepte van het water, alleen kanonneerboten met resultaat konden optreden. Onze verliezen zijn aanzien lijk; 13 man gedood en 27 gewond, onder wie enkele officieren.' 16 en 17 juli 1805 We zijn een vol jaar verder. De Bataafse vloot is stuksgewijs over gebracht van Ostende naar Duinker ken. Intussen is er veel gebeurd. Aller eerst de kroning van de keizer in de Notre Dame te Parijs, de 'Sacre' zoals men die noemde. Ook VerHuell is daar op 's keizers persoonlijke uitnodiging bij tegenwoordig geweest. En verder had er in het voorjaar een bijzondere parade plaatsgevonden in het heuvelland bij de kust van Boulogne ter gelegenheid van de uit reiking der gouden en zilveren krui sen van het Legioen van Eer. Liefst 150.000 man troepen waren daarbij aanwezig. Een speciaal paviljoen was opgericht voor de keizer die plaats had genomen op een luisterrijke troon. Voorop zag men de stoere divisies der grenadiers en overige infanterie; daarachter opwaarts de cavalerie met de kleurige vaantjes - de rode en blauwe uitmonstering. Daarachter, verder de heuvels op, de grijsgroene veldartillerie met de blinkende kanon nen. Er tussenin de talrijke muziek korpsen en de wijd ontplooide vaan dels met hun gouden adelaars. En dan de keizer zelf, omringd door zijn maarschalken en opperofficieren. VerHuell was de laatste die door de keizer zelf gewenkt werd met de woor den: 'Ik heb iets bijzonders voor U, mijn dappere admiraal,' waarop hij het gouden kruis van het Legioen uitreikte. Generaal Clout nam het over 8

Nehalennia | 1994 | | pagina 10