De slag bij Kaap Gris Nez; lithografie van Q.M.R. VerHuell De Britten waren eindelijk vrij om te naderen zo dicht ze maar wilden. Hier waren geen zandbanken maar zeer diep water zodat alle schepen konden worden ingezet. Tot elke prijs moest worden verhinderd dat de Bataafs-Franse vloot om de kaap zou komen. Hier was het aangewezen punt voor de vernietiging. De rij dende artillerie moest hier de vloot in de steek laten - het zag er hope loos uit. Maar ziet: tot grote vreugde van VerHuell en verbazing van de bemanningen begonnen zware batterij en op de top van de rots het spel mee te spelen: Davout zelf had daar in voorzien. Het werd een verschrik kelijk gevecht. Men telde nu 87 vij andelijke bodems met een vuurkracht van meer dan 900 kanonnen. Alle schepen namen deel aan de strijd, van vlak bij tot in de verte. Het admiraalsschip van Keith hing vol seinvlaggen. De Bataafse schepen vuurden als razenden maar het was vooral door het vuur van Gris-Nez dat de vijand moest wijken. De vaart der Hollanders werd geen moment onder broken en men rondde de kaap tot grote woede der Britten. De kanonna- des waren vreselijk om aan te horen, de zee kookte van het schuim der inslaande bommen en de verliezen waren zeer groot. De maarschalk was een toonbeeld van kalmte en bleef met zijn staf rustig op zijn plaats. Slechts éénmaal was er een korte woordenwisseling met de commandant, midden in het gevecht: het oude hoofd der loodsen, geplaatst aan boord van het admiraalsschip, begon wel wat erg hard te schreeuwen om zijn orders te geven aan de roer gangers. VerHuell beval hem zijn mond te houden, wat de maarschalk niet aanstond. Hierop legde de admiraal hem uit dat het op Nederlandse oor logsbodems geen gewoonte was dat iemand midden in het gevecht gilde. Men moest de grootst mogelijke kalm te bewaren om geen verwarring te stichten. Daarom mocht alleen de stem van de commandant gehoord worden. Alle schepen passeerden in de beste orde de kaap. Slechts drie schoeners kregen ernstige schade aan hun roer en kwamen stuurloos tegen de kust terecht, hieronder ook 1 2

Nehalennia | 1994 | | pagina 14