Liesjesdag in de jaren twintig De dames De Bruijn, Jobse en Lou- rense, allen woonachtig in rusthuis Nieuw-Sandenburgh te Veere, kunnen zich Liesjesdag nog goed herinneren. Mevrouw Jobse heeft haar man op die dag leren kennen, in eerste in stantie geboeid door zijn mooie zil veren knopen. Nu liep het met het feestvieren op Liesjesdag in hun tijd niet zo'n vaart: drinkgelagen en hos- partijen waren in de jaren rond 1920 zeker geen regel. Als je als meisje 100,- per huurpeiiode verdiende, had je een prima plek. En hoewel me vrouw Jobse zich herinnert dat ze voor nieuwe klompen 75 cent betaalde, moest je toch wel verantwoord met je loon omspringen wilde je ook nog een uitzet bij elkaar sparen. De knechts en meiden die in Middel burg hun geld over de balk gooiden waren beslist niet in de meerderheid. Ze hadden daar trouwens niet al te veel tijd voor: het melken ging door, zelfs op Liesjesdag! Velen moesten 's avonds lopend naar huis en dege nen die naar een nieuwe 'huur' gingen, konden er zeker geen nachtwerk van maken. De dames De Bruijn, Jobse en Lourense bezochten wel 'Het Melk boerinnetje' op Liesjesdag, maar de waard van het 'Zincken Tooghje' heeft hen nooit als klant kunnen begroe ten: voor meisjes stond het cafeetje niet zo netjes bekend, vertelden ze wat verlegen. Daarentegen was De Landbouw op de Markt weer een beet je deftig, daar kwamen voornamelijk de boerenzoons en boerendochters. Toch kwam het in hun jeugd al vrij regelmatig voor dat boerendochter en boerenmeid gezellig samen in de theesalon zaten op Liesjesdag. Eind vorige eeuw was dat anders. Toen gebeurde het wel dat kinderen van de baas of bazinne een uitgaansver bod kregen op Liesjesdag: je wist maar nooit tegen wie ze aan konden lopen! Mevrouw Lourense herinnert 3) Drie 'Liesjes' te Veere. Van links naar rechts: mw. C. Jobse-Geertse, mw. T. de Bruijn-Besuyen en mw. C. Lourense-Melse. 21

Nehalennia | 1994 | | pagina 23