uithuwelijken aan een rijke grijsaard. Als de jongeman uit wanhoop als huur ling naar Duitsland is getrokken, waar sedert 1618 oorlog gevoerd wordt, besluit Wintergroen hem te gaan zoe ken. Ze simuleert zelfmoord door ver drinking, kleedt zich in mannenkle ren en volgt een Friese huursoldaat naar Bohemen. De gelieven ontmoeten elkaar toevallig weer, maar raken vervolgens, na in het huwelijk te zijn verbonden, weer gescheiden en beleven zo een opeenvolging van avonturen: Wintergroen valt achter eenvolgens in handen van diverse hoge officieren, die ze zich met moeite van het lijf weet te houden, trekt mee met een marketentster, schenkt het leven aan een kind (van Waterbrandt) dat ze iets later maar net van de verdrinkingsdood weet te redden; Waterbrandt zwerft op zoek naar zijn geliefde van veldslag naar veldslag, raakt gewond, wordt gevangen genomen en ontsnapt weer, neemt deel aan de belegering van Bergen op Zoom en lijdt tenslotte schipbreuk op de Noordzee. Uitein delijk treffen ze elkaar op Walcheren, waarna ze nog van alles beleven tot in West-Indië toe. Er zijn redenen om dit verhaal niet zozeer tot de pamflettistische litera tuur te rekenen maar tot het 'popu lair proza' vanwege de simpele verha lende tekst in eenvoudige uitvoering, bedoeld voor een ruim publiek. Uitgaafjes zoals dit boekje werden onder meer door marskramers en straatventers te koop aangeboden. Dat het toch in verschillende pam- flettencatalogi voorkomt, komt door het feit dat Wonderlicke Avontuer ook te zamen is uitgegeven met een zogenaamde 'prognosticate'en deze werden dikwijls als pamflettistisch aangeduid. Ook in onze verzameling is een exemplaar van de tekst opge nomen achter een boekje met de vol gende titel: Den Italiaenschen Waerseggher, Dat is een wonderlijcke Prognosticate, Op het Jaer onses Heeren 1624. Ge- pracktiseert door Antonio Magino Professoor Mathematices der Stadt Bononia in Lombardien. Hier neffens Den Italiaenfchen s&at ia mi ssonteïgefte PROGNOSTIC A TIE, §et onffg ^eerm 16 z 4. <cs?pï3fft£lff«rt Qdo? Antonio Magino pjofrffooj Mathetnariccs öce Bononia m Sonifcarhkn- ^urneftoibigactem ttoitfttrljjcfie atjoiuup; öan Watft bj.im. 1) Pamflet nr. 716 gaet een wonderlijcke Avontuyr van Mr. Water-brant. Ghedruckt naer de Copije van Bononia in Italien, voor het Jaer ons Heeren Jesu Christi, Anno 1624. Op de titelpagina van deze jaarvoor spelling wordt Wonderlicke Avontuer dus aangekondigd, en dat gebeurt nog eens aan het slot ervan: 'Hier beneffens gaet een wonderlijcke aventuyr van M. Water-brandt ende Winter-goen (sic!), ende verhoope alsoo sy naer alle verdriet ende tor menten, tot Blijdschap ende Rijck- dom ghekomen zijn, dat alsoo oock het toekomende Iaer van droefheyt in blijdtschap veranderen sal.' Prognosticates bevatten gewoonlijk op de astrologie gebaseerde voorspel lingen van gebeurtenissen in het ko mende jaar: weersomstandigheden, goede of slechte oogsten, oorlogen, epidemieën, politieke veranderingen, etc. Ze hebben een grote populari teit gekend. Dikwijls vormden ze, samen met de jaarlijkse almanakken, de ruggegraat van het fonds van me nige drukker in de 16de en 17de eeuw. 24

Nehalennia | 1994 | | pagina 26