de, ende doen sy neen seyde, soo vraeghde hy haer waer sy na toe wil de? sy seyde naar Hollant, want mijns Mans vrienden (verwanten) tot Amster dam woonen, ende soo voorts nae Vrieslant by mijn vrienden. Terstont begon hy dat kint seer te kussen, 'twelck sy siende, niet wist wat sy dencken zoude: maer sy kreegh een schrick over het lijf, ghelijck of haer eenen Emmer met kout water over het hoofd ghegooten wiert, ende haer Beenen begaven haer, door het schie- lic'n schudden ende beven dat over haer quam. Nu ten halfweghen Middel- burgh zijnde, ontrent een plaets Soe- burgh ghenaempt: soo setten sy haer beyde neder op een Stoep voor een Herbergh, ende hy soende haer kindt hoe langhs hoe meer: waer over sy hem te degen in 't aenghesicht begon te sien, en naerder acht op hem slaende, soo bestorf sy niet weinich (schrok ze heel erg en werd doods bleek): het welck als hy sagh, sey de hy, wel mijn Welbeminde sijt ghy van my verschrickt? Hier door is sy soo verschrickt gheworden dat sy vande Banck seegh, doch als hy haer omhelst ende ghekust hadde, zijn sy binnen ghegaen, malkanderen beter kennis doende (om elkaar uitgebreid op de hoogte te brengen)ende lieten wat t' Ontbijten langhen (iets te eten brengen)ende omdat sy seer kout waren, een goet vyer aen legghen.' Na een tijdje in de herberg verbleven te hebben 'hebben haer de twee Goe- liefkens wederom op den wegh beghe- ven, met eene andere wackerheyt (le vendigheid) als van te vooren en sy waren met een om-sien tot Middelburgh, wel wenschende noch verre van daer te zijn, om dat haer propoosten (gespreksstof) noch niet ten eynde waren. Daer binnenkomende, sijn sy beyde by de Poort in een Herbergh gegaen, ende Joufrou Winter-groen soude gaen haer Lief een Hoedt ende kraegh koo- pen.' Zij verdwaalt in Middelburg en weet in het donker de herberg niet meer terug te vinden, in paniek doolt ze door de stad totdat 'eenighe Bur ghers met de schoone jonghe vrou deernis hebbende, vroeghden watse socht De lieden vraeghden van waer sy ghekomen was, ende doen sy van Vlissinghen seyde, soo gin- ghen de lieden met haer aen die Poort ende alsoo wert sy het Huys kennende (herkende zij).' En dan volgt de, in mijn ogen, mooiste passage van het verhaal: 'Daer binnen ghekomen zijnde, was daer van beyde zijden gheen kleyne vreught, ende een kort avondtmael makende, zijn sy op de oude rekeninghe (als van ouds) te samen te bedde ghegaen. Ick gheeff u te bedencken offer oyt rijeker ende blyder Bruydt ende Bruydegom in gheheel Zeelandt ghe- weest zijn als dese twee waren, ende off alle verganghene droefheyt niet in blydschap veranderde: en so alle de jonghe Ghetrouwde lieden dese soete omhelsinghe ghevolght hadden, of het niet een lieflycke nacht door de gheheele Stadt van Middelburgh gheweest soude zijn. Of sy des mor gens, sonder dat kleyne Cupidootjen wacker te maken, wederomme malkan deren een Boheemsche Batalie (een seksuele toespeling met gebruikma king van een oorlogsterm: een stevi ge vrijpartij) ghelevert hebben, en weet ick niet: altoos (in ieder geval) wiert het kleyne kindt wacker En dat laatste zegt genoeg! Het eiland Walcheren als decor in een 'romantische' love story uit de 17de eeuw. De complete tekst van dit ver haal is in 1984 uitgegeven, en voor het bovenstaande heb ik daar dank baar gebruik van gemaakt, onder de titel Wonderlicke Avontuer van Twee Goelieven. Een verhaal uit 1624, door een werkgroep van Amsterdamse Neer landici onder leiding van E.K. Grootes. Tot slot wil ik nog vermelden dat de pamflettencatalogus Den Zeusen Beesem verkrijgbaar is bij de Zeeuwse Bibli otheek tegen de onwaarschijnlijk lage prijs van 95, en dat voor een boek van ca. 1000 pagina's. Dit mede dankzij financiële steun van het An jerfonds en de Vereniging Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek. 26

Nehalennia | 1994 | | pagina 28