delburg hebben bezocht of aldaar waren gevestigd, weer een duidelijke 'na slagfunctie'. Het verhoogt de ge bruikswaarde van het boekje en sti muleert verder onderzoek. De ontvan kelijke lezer is tenslotte met In Zeeuws licht gevangen verzekerd van een genoeglijk ondergaan van de historische sensatie. Vooral goed naar de foto's kijken! W.H.P.S Bureau provinciaal museumconsulent Zeeland (red.), Binnenzakgids Zeeuwse musea (Middelburg 1994). 48 blz., afb. Prijs 5,-. ISBN 90-74038-02-6. Woensdag 21 september werd de Bin nenzakgids voor de Zeeuwse musea gepresenteerd op het Rampschip de Schorpioen te Middelburg. Het boekje is een gezamenlijke uitgave van het Bureau provinciaal museumconsulent Zeeland, de Vereniging van Zeeuwse musea en de Provinciale VVV. In 48 blz. wordt informatie gegeven over de verschillende musea en museale instellingen in onze provincie, his torische gebouwen met bijzondere col lecties, galeries, expositieruimten hedendaagse kunst en cultuurhisto rische routes. De gids is op bijzondere wijze vorm gegeven. Hij is in een handbedrukt, katoenen zakje gestoken en heeft een uitklapbare kleurenomslagDie omslag vind ik heel mooi, maar de overige vormgeving (door studiolalinea) komt mij bovenmatig artistiek voor, en stoort naar mijn smaak de informatieve functie van het boekje. Inmiddels is me uitgelegd dat die bijzondere vorm geving de lezer moet prikkelen tot actief bezig zijn met de gegevens. Maar ook met het katoenen zakje moest ik flink worstelen. Onverlet blijft, dat het boekje de Zeeuwse museale gegevens in handig binnenzakformaat presenteert Het gidsje is te koop bij verschillen de musea, galeries en VVV-kantoren in Zeeland. Het kan ook d.m.v. een briefje rechtstreeks worden besteld bij het Bureau provinciaal museumconsu lent Zeeland, postbus 378, 4339 AJ in Middelburg. J.J.B.K. H.J. Drayer (red.), 500 Jaar te gast. De geschiedenis van de Gasthuiskerk te Middelburg (Middelburg: Christe lijke Gereformeerde Kerk, 1994), geen ISBN, prijs: 15,- afgehaald, 18,50 bij toezending (inclusief verzendkos ten; girorek. nr. 278686 of bankrek. nr, 8234.83495 t.n.v. Chr. Geref. Kerk Middelburg o.v.v. '500 Jaar te gast'). Aan het einde van de Middelburgse Lange Delft bevindt zich een laat middeleeuws kerkgebouw: de Gast huiskerk. Het was een goede gedachte van de huidige eigenaar van dit Gods huis, de Christelijke Gereformeerde Kerk te Middelburg, door middel van een boekuitgave aandacht aan het 500-jarig bestaan hiervan te besteden. Na een voorwoord van de predikant J.G. Schenau volgt het hoofdstuk 'Een zondige ziel in een ziek lichaam'. Hierin gaat J.L. Kool-Blokland in op het gebruik van de Gasthuiskerk: 'Ouder dan deze kerk, die meestal de kapel, St Barbarakapel of Neder- kerk genoemd werd, was de ernaast gelegen kerk die waarschijnlijk al vanaf ongeveer 1289 in gebruik was en ook dienst deed als ziekenzaal. Jammer genoeg is dit gebouw met alle andere gebouwen van het oude gast huis in 1867 afgebroken. Alleen de huidige Gasthuiskerk is nog overge bleven van het hele complex' (p. 9). J.T. van Burg gaat in zijn bijdrage 'Reformatorisch erfgoed. De periode 1845-1950' in op het gebruik van het kerkgebouw in de laatste anderhalve eeuw. De Afgescheidenen kochten in 1845 de kerk van het Rooms-Ka- tholieke kerkbestuur. De Generale Synode van de Gereformeerde Kerken vond in 1896 plaats in de Gasthuis kerk. Helaas zijn de foto's van de synode van 1896 en de classisvergade- ring van 1930 op p. 27 en p. 45 ver wisseld. Sedert 1936 is het gebouw 3 2

Nehalennia | 1994 | | pagina 34