verbanden met het Duits en dialecten in Engeland en daardoor werd voor de aanwezigen het belang van deze onderzoeken nog eens goed onder streept. Bijzondere aandacht willen we besteden aan de begrippen Eggen en de Landrol. In de Zeeuwse dialecten is geen spra ke van eggen, maar van slechten Dat begrip komen we ook tegen in het gebied van de Westvlaamse zee polders en in het westelijk deel van Noord-Brabant. In de andere gebieden komen we varianten van eggen tegen. Wat het begrip landrol betreft, horen we in Zeeland en op Goeree-Overflak- kee de benaming blok of rolleblok. Dat komen we ook tegen in het wes telijk deel van Noord-Brabant, maar bijna niet in Vlaanderen. Daar horen we andere benamingen voor dit onder werp maar ze hebben allemaal ver wantschap, want die dialectwoorden drukken allemaal iets uit dat met rol len te maken heeft: bollen, tollen en wentelen. De twee kaartjes uit de aflevering Spitten, rollen en eggen illustreren dit heel goed. Een over tuigend sterk aspect van het Vlaamse woordenboek zijn deze kaartjesdie de geschreven tekst ondersteunen. Daarnaast zijn er talrijke illustra ties, tekeningen en foto's, die de teksten op een andere manier aanvul len. Na afloop van de presentatie was er een gezellige bijeenkomst. We zagen daar drs. J.A.J.A. van Aspert, cul tuurmedewerker van de Provincie Zee land, de heer R. Ruules, lid van de Commissie van Advies voor het Woorden boek van de Vlaamse Dialekten en drs. M. Adler, samensteller van het Supplement op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Onze vereniging werd die avond vertegenwoordigd door de bestuursleden de heren J. de Klerk en Rinus Willemsen. Deze laatste is ook coördinator voor het Woorden boek van de Vlaamse Dialekten wat het onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen betreft. MwVan der Sypt had ook ruime belangstelling van de pers. Het lokale televisiestation was aan wezig en de volgende morgen was ze te beluisteren op Omroep Oost- Vlaanderen. Ook Omroep Zeeland was bij de presentatie aanwezig. Joos van Leeuwen had met mw. Van der Sypt een interessant en boeiend interview, dat de Zeeuwse luisteraars de vol gende ochtend konden beluisteren. Het boek over spitten,rollen en eg gen heeft een index en is verduide lijkt met een groot aantal dialect kaartjes en foto's van de voorwer pen die worden behandeld. Het is te verkrijgen via de coördinator Rinus Willemsen (tel. 01152-1521) of de heer J. de Klerk (tel. 01155-61214). De prijs is f 36,50. IJzendijke, 1 oktober 1994 Op 1 oktober kwamen in IJzendijke de medewerkers/sters van het Woor denboek van de Vlaamse Dialekten uit Zeeuwsch-Vlaanderen bij elkaar. Deze keer waren er ook een groot aantal uit Oost- en West-Vlaanderen, waardoor het mogelijk was onderling gegevens uit te wisselen. De coördinator van het project, Rinus Willemsen, heette iedereen welkom, in het bijzonder de heer ing. drs. C. Martens, kandidaat-bestuurslid voor de Vereeniging. De vice-voor- zitter drs. J.H. Kluiver was wat verlaat en sloot zich bij het gezel schap aan tijdens het bezoek aan het Streekmuseum. Mw. Van der Sypt hield een inleiding over haar nieuwste bijdrage aan het Woordenboek van de Vlaamse Dialekten, dat hierboven al behandeld is. Ver volgens vertelde de heer Ryckeboer over de plannen die voor het komend seizoen ontwikkeld zijn. De praatgroepen in Zeeuwsch-Vlaanderen gaan onder leiding van dr. Jacques van Keymeulen verder met het onder zoek van de algemene woordenschat. Vragenlijst 63 is uit Op de bijeenkomst in IJzendijke kon digde Hugo Ryckeboer al aan, dat er een vragenlijst in de maak was die betrekking zal hebben op de waterhuishouding in de polders. Inmiddels zijn een zestigtal van deze lijsten in Zeeuwsch-Vlaanderen uitge zet. Aan de orde komen de diverse sloten, waterputten, drainagesystemen, 41

Nehalennia | 1994 | | pagina 43