de dijken, het landschap en het on derhoud van de sloten, bermen, stu wen en... het gereedschap dat bij de diverse werkzaamheden werd ge bruikt. De lijst is niet eenvoudig, maar wel interessant. Nadat de mede werkers/ sters hun lijst hadden ont vangen kwam er heel wat discussie over de benamingen zoals 'kreeke een kreekgat, een vliete, een kanaal en een leidieng'Onze corresponden ten hebben de afgelopen herfst goed werk geleverd. In korte tijd was meer dan de helft op het coördinatiecen trum terug. Wie nog niet zo'n lijst heeft ontvangen of ingevuld, kan zich in verbinding stellen met de coördi nator van het onderzoek, Rinus Wil- lemsen in Biervliet. Het is een lijst, die bijzonder geschikt is voor mensen die vroeger in de landbouw hebben gewerkt of als polderwerker hun kost hebben verdiend. Mocht u iemand in uw omgeving kennen die naar uw mening over dit onderwerp benaderd dient te worden, dan vernemen we dat ook graag. Het zou jammer zijn, als de nu nog aanwezige kennis van dit onderwerp over een aantal jaren wordt gepubliceerd zonder dat uw medewerking in dat boek wordt vermeld. Alvast bedankt. Omstreeks deze tijd leggen de redac teuren van het Woordenboek van de Vlaamse Dialekten de laatste hand aan het deel dat gaat over de bemes ting van het land. Er wordt niet al leen aandacht besteed aan kunstmest strooien, maar ook aan het versprei den van natuurmest. Uit Zeeuwsch- Vlaanderen zijn in 1988/89 een groot aantal lijsten binnengekomen. In de afgelopen herfst vonden we de heren P. Lako en I. Herman, twee ijverige medewerkers, bereid lijsten in te vullen voor het gebied Aardenburg/ Sluis. Hartelijk dank voor jullie snelle reactie, waardoor in deze nieu we aflevering het onderzoeksgebied van Zeeuwsch-Vlaunderen heel mooi evenwichtig vertegenwoordigd is. Axels dialect centraal Op maandag 17 oktober was het een drukte in De Halle en speciaal in de studio van Omroep Zeeland. In het Land van Axel werken twee parullellc gespreksgroepen, één in Zaamslag en één in Axel. Deze lautste was die middag onder leiding van dr. Jacques van Keymeulen bijeengekomen om te praten over huisdieren. Zeer uitvoe rig kwamen de honden en kutten aan de orde: hun geluiden en typische gedragingen. Aan deze bijeenkomst deden mee: mw. De Kraker-van der Hooftdie zeer deskundig is op het gebied van de klederdrachten, dus daar moeten we nog eens over komen praten, mw. Dieleman-van Dixhoorn en de heren M. Dieleman en J. van Doeselaar. Het was een goede bijeen komst, die voorbereid was door onze regiovertegenwoordiger, de heer J. de Klerk. Wat er allemaal precies verteld is, dat konden de luisteraars van Om roep Zeeland horen in een uitzending op donderdag 20 oktober. Zo'n half uurtje was er Axels dialect te horen en uit diverse reacties van luiste raars daarna bleek, dat de bedoeling zeer goed was overgekomen. Woordenboek der Zeeuwse Dialecten In de afleveringen van het Woorden boek van de Vlaamse Dialekten komen de begrippen die op een bepaald onder werp betrekking hebben, de lemma's, ook voor. Het is altijd een heel werk het WZD bij iedere aflevering opnieuw door te werken, daarom is het handig dat het WZD op de harde schijf van een computer in Gent komt te staan. Dit voorjaar is de coördinator van het Project Zeeuwseh-Vlaanderen Rinus Willemsen, met het intikken van het WZD begonnen. Het is een heel karwei, maar het werk verloopt voorspoedig. Inmiddels is ook mevrouw Nijsse bereid hieraan medewerking te verlenen. Daar zijn we heel geluk kig mee. Het werk kan natuurlijk nog sneller verlopen, als we op korte ter mijn nog meer hulp krijgen. Als we bijv. nog tien aanbiedingen krijgen en ieder neemt een letter van het alfabet voor zijn/haar rekening, dan is in de loop van de zomer de helft van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten al op schijf gezet. De un- 4 2

Nehalennia | 1994 | | pagina 44