sy eiondica in oude boeken ZEEUWSE EN NIET-ZEEUWSE PAMFLETTEN GEÏNVENTARISEERD RMRijkse Pamflettencatalogus Op vrijdag 24 juni jl. was het dan zover. Na bijna 20 jaar van onverdro ten doorploeteren had mijn (inmiddels ex-)collega Wim Zijlstra zijn ei gelegd: het in boekvorm uitgeven van de Ne derlandse pamfletten (alsmede de niet- Zeeuwse plakkaten en ordonnanties) tot en met 1795, aanwezig in de Zeeuw se Bibliotheek, onder de pakkende titel Den Zeusen Beesem. De talrijke Zeeuwse plakkaten en ordonnaties bevinden zich reeds, geïnventariseerd, in het Zeeuws Documentatiecentrum. Waarom deze titel? Hij is ontleend aan een aldus getiteld pamflet uit 1652 en is symbolisch te duiden: de bezem is door de wanorde gehaald - er is een eind gemaakt aan de ontreddering waarin de collectie door de heer Zijl stra begin jaren zeventig werd aange troffen. En die was niet gering. De toentertijd bestaande pamflettenca- talogus van de Provinciale Bibliotheek samengesteld door de bibliothecaris J. Broekema in 1892, was op geen stukken na nog betrouwbaar. Na de brand in mei 1940 waren vele pamflet ten vernietigd, beschadigd of onvind baar. De geredde exemplaren werden na de brand gedroogd, voorzien van nieuwe (zure!) kaftjes, tot overmaat van ramp 'op maat' gesneden (tekst verlies!) en op verschillende plaatsen in het magazijn geplaatst. Naderhand bleken vele exemplaren die geen ver band met elkaar hielden in één kaft of band te zijn verenigd en kregen fragmenten van pamfletten een plaats toegewezen als complete exemplaren. Daarbij kwam ook nog dat alle in de catalogus van Broekema toegekende volgnummers uit de pamfletten waren verdwenen. Ook waren er na de oor log vele nieuwe pamfletten door schen king en/of aankoop bijgekomen. Alles bijeen dus een tamelijk ongeordend geheel waar niemand meer uit wijs kon worden en dat voor de weten schappelijk onderzoeker in den lande eigenlijk niet te raadplegen was. Een waardevolle collectie die in fei te niet bestond. Tot 24 juni jl. dus! Want na jaren van inventariseren en beschrijven liggen er nu 3 delen op tafel met daarin ca. 5200 beschreven pamfletten Tijdsbeeld Waarom is dit nu zo belangrijk? Kort weg gezegd: omdat pamfletten gelegen heidsgeschriften zijn, variërend van 3 tot 200 pagina's, die veelal inspe len op de actualiteit, een reactie zijn op het gebeuren van alledag; dus allerlei zaken of twistpunten (en die vooral!) op onder andere poli tiek, godsdienstig, economisch ge bied komen er in aan de orde, maar ook privécontroversen werden op die manier uitgevochten. Denk je in: er waren (nog) geen kranten, geen tele visies, faxen of wat voor elektro nische snelwegen dan ook. Zelfs geen zendtijd voor politieke partijen. Alleen via de pamfletten kon men zijn mening ventileren en openbaar maken. Daarom geven ze ook zo'n prachtig tijdsbeeld en leveren ze allerlei we tenswaardige details op voor (regio nale) historici. Ook voor literatuur historici kunnen pamfletten betekenis vol zijn: de wijze waarop aan een be paalde visie literair vorm wordt ge geven, kan ons iets leren over het letterkundig klimaat in een bepaalde periode. Daarbij komt dat vele pam fletten zeldzaam geworden zijn; het betrof een 'gelegenheids'-drukwerk dat om die reden veelal na verloop van tijd werd weggedaan. Een wonderlijk avontuur met een goe de afloop op Walcheren In 1624 werd te Leiden door Nicolaes Geelkerck een klein boekje van 36 bladzijden uitgegeven: het Wonder- licke Avontuer van twee goelieven. Het verhaalt de romantische avontu ren van een jongeman en een meisje, Waterbrandt en Wintergroen genaamd, afkomstig uit Oost-Friesland, wier liefde wordt gedwarsboomd, doordat de ouders van het meisje haar willen 23

Nehalennia | 1994 | | pagina 25