Schoorsteenvegerssingel, bestaande uit voor namelijk kleine arbeidershuisjes, afgebroken voor het Trefcenter (nu Maxis) en een kantoor van de provinciale waterstaat (nu directie milieu en waterstaat van de provincie). Het Geeregebied onderging een zelfde soort 'face lift', zij het weer tien jaar daarna. Onder tussen was Middelburg begonnen met de 'sprong' over het Kanaal door Walcheren. Ook daar ontstonden kantoorcomplexen, winkelcentra en kleine industrieterreinen, echter alle ver verwijderd van het oude stadshart. Middelburg kreeg de status van een beschermd stadsgezicht. Alle bebouwing tot aan de achtertuinen van de singelhuizen behoort daartoe. De Middelburgse buitenwij ken beslaan inmiddels bij elkaar meer oppervlakte dan de stad binnen de vesten. Averechts effect Terug naar de Delftse School. Hoe verging het deze huizen? Niet zo best, moet de conclusie luiden. Al snel voldeden de panden niet meer aan de eisen die middenstanders aan winkels stellen. De oorspronkelijke puien maakten plaats voor nieuwe. Ik Iaat me hier niet uit over de 'mooite' van de puien; mooi is subjectief. Er is momenteel een tendens onder architecten om de Delftse School saai te noemen; ze vinden dat die huizen gewoon afgebroken kunnen worden. Deze 'destructieve stroming' vergeet mijns inziens dat de Delftse School in Middelburg heeft gezorgd voor een evenwicht, voor een eenheid, waaraan afbreuk wordt gedaan op het moment dat nieuwe vormen hun intrede doen. Een 'probleem' van alle steden is natuurlijk het streven naar herkenbaarheid van grote ketens zoals C A, Blokker, Albert Heijn, Zeeman enzovoorts. Vrijwel alle winkelpuien in de stijl van de Delftse school hebben inmiddels een ander uiterlijk, sommige al voor de zoveelste keer. De meeste woon huizen is dit leed bespaard gebleven. De 'herenhuizen' aan de Groenmarkt en richting Balans hebben hun uiterlijk bewaard. Ook de grote panden in die stijl, zoals het Polderhuis Walcheren aan de Groenmarkt, zijn nog in 'oude' stijl. Vanwege de actualiteit kan hier ook het hofje onder de Lange Jan worden genoemd. Deze bebouwing is nog 'heel'. De Middelburgse winkelstraat bij uitstek, de Lange Delft, gaat steeds meer ogen als welke winkelstraat in welke stad dan ook; van een eigen gezicht is nauwelijks meer sprake. En het lijkt wel of de middenstand daar op uit is. De individuele winkel moet zo herkenbaar zijn, dat het winkelpand daaraan ondergeschikt wordt gemaakt. Dit gaat zelfs zo ver dat veel oudere panden, zoals in de Lange Viele, hun benedenverdieping hebben zien veranderen in een modern warenhuis. De 'kop' van het huis staat er verloren op. Als al die onderverdiepingen ineens weg zouden vallen, zou de Lange Viele er een stuk authentieker uitzien, maar dit terzijde. Deze verbouwingen hebben op termijn volgens mij een averechts effect. Toerisme Een ontwikkeling van na-oorlogs Middelburg die ik nog niet genoemd heb (overigens noem ik ze uiteraard niet allemaal) is de opkomst van het toerisme. In eerste instantie kwamen veel mensen naar Zeeland voor zon, zee en strand. In een vorig artikel in dit blad (afl. 100) ben ik op deze ontwikkeling uitgebreid ingegaan; hier verwijs ik daar slechts naar. Velen kwamen echter ook naar Middelburg, zeker op donderdag, om de weekmarkt te bezoeken. Steeds meer mensen komen echter 12

Nehalennia | 1995 | | pagina 14