prestatie gezien het hoge theoretische gehalte van het studieprogramma! Medewerking werd verleend aan verschillende exposities (zie onder musea). Vooral de behoefte van gemeentezijde om na afloop van een opgraving ter plaatse iets van de resultaten van het archeologisch onderzoek te tonen, leidt tot een structurele vraag. De benodigde arbeidsmotivatie om aan deze vraag te voldoen kon dit jaar alleen worden geleverd doordat de medewerkers hoop bleven houden op een structurele oplossing voor de als steeds knellender ervaren werkomstandigheden op het depot. De inzet en betrokkenheid van een aantal vrijwilligers was ook dit jaar wederom buitengewoon groot. Vooral (deels in AWN- verband) mevr. L. Goldschmitz-Wielinga, D. van der Linden, Ch. van Pamelen en mevr. L.C. Roelofsen-Kemper hebben veel werk verzet. Naast de reguliere werkzaamheden zoals vondstverwerking en -beschrijving, eiste dit jaar vooral de publicatie van de resultaten van het onderzoek aan de Kousteensedijk te Middelburg veel aandacht op. De gesponsorde publieksuitgave werd in eigen beheer voorbereid. Het door Uitgeverij ADZ Vlissingen uitgegeven boek draagt de titel Geld uit de belt. Archeologisch onderzoek in de bouwput van de gemeentelijke parkeerkelder en het belastingkantoor aan de Kousteensedijk te Middelburg en is op 11 maart 1994 gepresenteerd bij een in de Zeeuwse Bibliotheek gehouden gelijknamige tentoonstelling. Voor de derde achtereenvolgende keer werd meegedaan aan de Open Monumentendag op 11 september. Het feit dat wederom meer dan 500 mensen de drempel passeerden wil zeggen dat openstelling in een behoefte voorziet. Bovendien waren het dit keer niet in de eerste plaats mensen uit Middelburg, maar geïnteresseerden uit alle hoeken van de provincie en zelfs van daarbuiten. Ook de openstelling in het kader van een cursus van de Zeeuwse Volksuniversiteit over de stadsgeschiedenis van Middelburg was een groot succes. Aan veel bezoekers werd informatie verstrekt, die qua onderwerp uiteenliep van 'de plaats van het Depot voor Bodemvondsten in de Zeeuwse archeologie' aan leerlingen van het Zeldenrustcollege uit Terneuzen en de St.- Willibrordschool uit Goes tot het beschikbaar stellen van gegevens over 'kinderbegravingen in potten' aan mevr. I. van Beek te Gellicum en 'Domburgfibulae' aan mevr. A. Botman te Zaandam. Ook werd studie verricht naar Zeeuwse kastelen door M. de Koning, Utrecht, ten behoeve van de samenstelling van het 'Lexicon van Nederlandse Kastelen' en door D. Jansen, Tilburg, naar Romeins geverfd aardewerk uit Aardenburg (afstudeerscriptie Kath. Un. Nijmegen). Musea, tentoonstellingen en publiciteit Door het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten werd medewerking verleend aan de volgende tijdelijke tentoonstellingen: 'Opgravingsvondsten Biervliet 1992' in de Hogeschool Zeeland, afd. Pabo (februari), 'In Naam van Oranje' in het Zeeuws Museum (februari), 'Bodemvondsten Kousteensedijk 1992' in het Provinciaal Depot (maart), 'Dorpen in Zeeland' in de Grote Kerk in Goes (24 september tot 24 oktober), 'Van Piskijkers en heelmeesters, genezen in de Gouden Eeuw' in het Rijksmuseum voor de geschiedenis van de Natuurwetenschappen en van de Geneeskunde in Leiden (9 oktober 1993 tot 10 april 1994), een tentoonstelling ter gelegenheid van de oplevering van de nieuwbouw van het stadhuis in Hulst (december), enkele vitrines in de Openbare Bibliotheek van Oost-Souburg over de vorderingen bij het herstel van de ronde burcht ter plaatse (april) en een tentoonstelling op de heemmarkt te Axel, georganiseerd door de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland (6 november). Verder werden in eigen beheer veel voorbereidende werkzaamheden verricht voor de tentoonstelling 'Geld uit de Belt' (maart en april 1994 in de Zeeuwse Bibliotheek). Ten behoeve van de expositiemanifestatie in de Middelburgse Abdij (Historama) werd een tentoonstellingsopzet geleverd aan de hand waarvan het Bureau TGV Teksten en Presentatie uit Leiden, na daartoe de opdracht te hebben verkregen van het stichtingsbestuur, een tentoonstellingontwerp maakte en uitvoerde. Medewerking werd verleend aan een expositie over 'Karolingische burchten', vervaardigd door de Provincie Zeeland, afd. Voorlichting. Deze tentoonstelling reisde in 1994 door de provincie. De Zeeuwse schrijvende pers en Omroep Zeeland besteedde zeer regelmatig aandacht aan archeologische zaken. De Romeinse godin Nehalennia en het depot werden aan een onderzoek onderworpen door de 'Man van het MOZ' (VPRO TV). Amateurarcheologen ROB-correspondent J.P. Thomas uit 17

Nehalennia | 1995 | | pagina 19