Westdorpe kreeg onder meer voor zijn jarenlange inspanningen op archeologisch gebied een koninklijke onderscheiding uitgereikt en wel de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ook in 1993 was een vaste kern van de AWN afdeling Zeeland zeer actief op het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten. In Zeeuws- Vlaanderen waren vooral leden van de heemkundige verening 'De Vier Ambachten' actief. Welkome hulp werd wederom geboden door de AWN afdeling Den Haag bij het onderzoek in de duinen in de kop van Schouwen. Opgravingen en vondstmeldingen Aardenburg 1. Van het 14C-monster dat vorig jaar werd genomen van de primaire begraving in de beschilderde grafkelder aan de Beekmanstraat werd het volgende resultaat ontvangen; Aardenburg-Mariakerk I 830 50 BP (GrN-19 509). Na ijking levert dit een werkelijke ouderdom op van 1166-1258 na Chr. (bij 1 sigma; bij twee sigma ligt de oudst en jongst mogelijke datering bij resp. 1042 en 1272 na Chr.). Dit is in goede overeenstemming met de ouderdom van de bij het hoofd aangetroffen dodenmunt (denier Jan 1. 1237-1286). De hier vermelde gegevens zijn verwerkt in de Archeologische Kroniek over 1992. De muurschilderingen op de wand van de grafkelder bleken dit jaar zo sterk door algen te zijn aangetast dat zij als verloren moesten worden beschouwd. Deze vaststelling vormde de aanleiding voor burgemeester mr. E.F. Jongmans een onderzoek te gelasten naar de toestand van de bovengronds verkerende grafschilderingen in de St. Baafskerk. Deze bleken in goede staat te zijn. 2. In het visserijmuseum te Breskens wordt een doorlopende tentoonstelling gehouden van bodemvondsten uit de 13de tot en met de 18de eeuw van Piet en Paul Blomme uit Oostburg. Het betreft voornamelijk metalen gebruiksvoorwerpen uit de gemeenten Oostburg en Aardenburg. In het Mededelingenblad van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen 26, 1993, nr.l, 10- 11, werd onder andere een 13de-eeuwse bulla en een 15de-eeuwse riemtong gepubliceerd. 3. Voor luchtfotovindplaatsen zie onder diversen. Axel Voor luchtfotovindplaatsen zie onder diversen. Brouwershaven Tijdens rioleringswerkzaamheden in de Bogerdstraat te Dreischor werd over een lengte van ongeveer 500 meter een knuppelweg waargenomen. De melding was afkomstig van J.A.L. Kortsmid, medewerker van de afdeling weg- en waterbouw van de Centrale Dienst Gemeentewerken te Serooskerke (Schouwen-Duiveland). De verkenning, uitgevoerd door B.Oele (PDB), wees het volgende uit. De knuppelweg bestond uit een enkele laag evenwijdig gelegde stammetjes. De ondergrond bestond uit klei, evenals de afdekkende laag. Het gebruikte elzehout(?) was van een uniforme dikte (ca. 5 cm). De breedte van de weg lag tussen 3,60 en 3,88 m. De weg was te vervolgen vanaf de Zuiddijk, waar de rioleringswerkzaamheden een aanvang hadden genomen, tot voor de kruising met de Stoofweg aan de rand van de dorpskom, waar hij in het profiel verdween en recht doorliep naar de resten van het voormalige kasteel Windenburg. Volgens een in 1953 door prof. dr. J.G.N. Renaud uitgevoerde opgraving zou dit karakteristieke ronde kasteeltje met zijn zware 2,5 m dikke muurwerk uit het eind van de 14de eeuw dateren. Een op kosten van de gemeente uitgevoerde 14C-datering verschafte de nodige duidelijkheid. De uitslag luidde; 220 20 BP (GrN-19 898). IJking van deze meting levert een datering op tussen 1661 en 1671 of tussen 1779 en 1798 na Chr. Blijkbaar is het aanleggen van knuppelwegen dus ook een in de Nieuwe Tijd voorkomend fenomeen. Domburg 1. Door prof. dr. P.A. Henderikx, Vrouwenpolder, werd een hoeveelheid Romeinse en vroegmiddeleeuwse scherven van het strand ter plaatse geschonken aan de archeologische collectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap. Deze verzameling is ondergebracht in het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten 2. Begin maart schonk G.C. Sala uit Grijpskerke een zeer grote en rijk gevarieerde collectie Ijzertijd-aardewerk aan het Depot te Middelburg. Het materiaal was door hem in 1974 opgegraven op het strand ter hoogte van Westhove. Het betreft dezelfde vindplaats als die welke vermeld wordt in Jaarverslag ROB 1986, 24-25. Bijzonder is het voorkomen van tien grote randfragmenten van zogenaamd 'zoutaardewerk'. Het betreft organisch verschraald, zachtgebakken aardewerk met een wanddikte tot 22 mm. De randdiameter 18

Nehalennia | 1995 | | pagina 20