bijzondere metaalvondsten afkomstig van stortgrond van het Huis van Bewaring (bouwput 1993) en de Lange Geere (bouwput 1983). Van de eerste lokatie zijn vermeldenswaard de helft van een stenen mal voor het gieten van een penning, een muntbroche met hanger en een opengewerkt Maria-insigne van een onbekende bedevaartplaats. Van de tweede lokatie zijn twee tinnen pelgrimsinsignes het vermelden waard: St.-Job, Wezemaal. en Sedebaldus. 6. Op het Depot werd een loden gewicht van 3 pond (Trois; 1465 gram) gedocumenteerd. Het was voorzien van meer dan een dozijn ijkmerken, waaronder jaarletters. De datering van dit soort gewichten is 17de eeuw. Het voorwerp was door G. v.d. Horst gevonden aan de Molenberg. Oostburg 1Voor luchtfotovindplaatsen zie onder diversen. 2. Door F. van der Doe (Rijksarchief in Zeeland) werd gewezen op het bestaan van een klein archief van de Provinciale Archeologische Commissie. Daarin bevond zich onder andere een uitgebreid verslag van de toenmalig correspondent van de commissie voor West-Zeeuws-Vlaanderen, gemeentesecretaris M.A. Aalbregtse, over de ontdekking in juni 1941 van vijf grafkelders van de St.-Eloykerk te Oostburg. Reimerswaal 1Na het vorig jaar gemelde vooronderzoek op het terrein van de voormalige champignonkwekerij aan de Steeweg te Yerseke ('t Burchtje) in het toekomstig uitbreidingsplan van de gemeente werd dit jaar het onderzoek voortgezet. (Zie de Archeologische Kroniek 1993 in AZG 1994.) 2. Via streekarchivaris voor Schouwen- Duiveland en St.-Philipsland, H. Uil, schonk L. den Hollander uit Leiden het PDB in Middelburg in september een collectie voornamelijk bestaande uit rood aardewerk en metalen voorwerpen van het verdronken dorp Nieuwlande. Onder de vondsten bevond zich ook een houten artefact met onbekende functie. De vondsten werden jaren geleden verzameld, voordat de schenker actief lid werd van de AWN afd. Rijnstreek. 3. Via de Stichting voor de Kunsthandel in Bussum werden aan het Depot in Middelburg eveneens ruim 200 metalen voorwerpjes geschonken afkomstig van het verdronken dorp Nieuwlande. 4. In samenwerking met de AWN afd. Zeeland werd een begin gemaakt met de opmeting van de archeologische resten die momenteel blootspoelen op het schor van Waarde. Het terrein ligt alleen bij eb droog, hetgeen de opmetingswerkzaamheden op 29 juli, 17 en 20 oktober nogal bemoeilijkte. Dit jaar zijn grote delen van het kerkfundament en een groot aantal begravingen zichtbaar geworden. Ook veel resten van huizen, beschoeiingen en een waterput tekenen zich goed in het slib af. De opmetingen worden volgend jaar voortgezet. Op 15 december werd de Commissaris van de Koningin ter plaatse rondgeleid. Sas van Gent Voor luchtfotovindplaatsen zie onder diversen. Sluis 1. Niet alleen in de gemeente Brouwershaven op Schouwen-Duiveland werd dit jaar een knuppelweg aangetroffen, ook in de gemeente Sluis werden twee van dergelijke kunstwerken gesignaleerd door J. Hermans van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. Beide werden aangetroffen bij wegverbetering in de in 1650 herdijkte Bewester-Eede-Bezuiden-St.-Pietersdijkpolder en wel in het tracé van een zoekwegje bij de Stierskreek en in het tracé van de Roomspolderdijk. Van de laatstgenoemde knuppelweg zijn door H. Hendrikse (PDB) twee paaltjes geborgen bestemd voor 14C- onderzoek. 2. In augustus werd door de dienst Milieu en Waterstaat van de provincie gemeld dat een drinkput werd vergroot op het beschermde terrein van de kasteelberg van Sluis. De werkzaamheden vonden plaats in het kader van de verbreding van de provinciale weg Sluis-Nieuwvliet. In de vergunningaanvraag was alleen sprake van het verbreden van deze weg en niet van het vergroten van de drinkput op het kasteelterrein zelf. De werkzaamheden werden door H. Hendrikse (PDB Middelburg) op 26 augustus in ogenschouw genomen. Ongeveer 10 meter ten zuiden van de provinciale weg was over een lengte van 10 m muurwerk blootgegraven. De fundering bestond uit een vlijlaag van zandsteen waarop twee lagen baksteen (formaten 30 x 14 x 7 en 27 x 13,5 x 5,5 cm). De fundering zette zich voort in noordwestelijke richting onder het wegtalud van de provinciale weg (Hoogstraat). Afgesproken werd een en ander weer met grond af te dekken om vernietiging door weersinvloeden te voorkomen. 3. Voor luchtfotovindplaatsen zie onder 21

Nehalennia | 1995 | | pagina 23