taefeltje zat een vent uut Baerland, die weunden der a 15 jaer, die kon vertelle zeg.' En zo rolt het verhaal verder. Net alsof we d'r ook bij waren: een gezellig en vermakelijk sfeervol verhaal, eenvoudig van opzet, waarin we van alles en nog wat te weten komen over het dagelijks leven in Poelwijck. Jopie Minnaard vertelt over Nele en Leunis, die voorbereidingen treffen voor hun 40-jarige bruiloft. 'Leren fietsen', een verhaal van P. Schrijver-Hengsdijk, gaat ook terug in de tijd en begint met een mooie zomerdag. Mewannes van Dieke en z'n vrouwe Tanne zatten op de banke voe der uus. Jewannes las de krante en Tanne breide an een kouse of a ze een lief in de kasse a. 't Was stille op de weg, di was nog gin mens langs ekommen. Noe was 't di nooit druk di bi ulder. Want di stoenge me zeven uzen en een verkenskot zó a ze dat wê is zeggen, 't Begon schemerig te worren. Jewan nes vouwde de krante op en Tanne iew op mi breien. "De moggen kommen", zei Jewannes."En ik kriege kouwe", zei Tanne, "'t oendervlees kom op m'n ermen. Zumme dan me in uus gae?" zeien ze. "Wel jaet". Binnen in huis wordt er verder ge praat en vertelt Tanne, dat ze graag over 2 weken voor haar verjaardag een fiets zou willen hebben. Wannes gaat later in de week naar Goes, koopt een fiets en Tanne leert fietsen. En ook Jewannes is onder de indruk van het mechaniek en schaft een rijwiel aan. Natuurlijk belandde Tanne in de sloot en op haar verjaardag kreeg ze van haar man een nieuw 'nachtemde'. Het verhaal van W.iW. van Wijngen, 'Er-innerienhe'speelt zich ook af in het begin van deze eeuw. Een ge zin met opgroeiende kinderen op het plattelandhet harde werken op het land en de verdeling van de ouder lijke boedel. 'En ak noe langhs den diek mee zun reien óóg populieren nog is der langhs fietse dan zie 'k de veranderienge die at ter 'ekomme is. Mè ik ebbe nog aoltied de erinne- rienge hoe at tut vroeger was', zo wordt het verhaal afgesloten. Verhalen in dialect hebben al vlug de neiging onderwerpen van vroeger te behandelen. In deze bundel is dat ook het geval. Anekdotes uit de tijd, toen de luiken voor de ramen gingen, de gaslampen suisden en de bedste den nog in gebruik waren. Dialect- verhalen hoeven zich niet per se in dat tijdperk af te spelen. Gelukkig behoort bij de bundel een geluidscassette, waarop niet alleen een groot deel van de verhalen uit de bundel te beluisteren is, maar ook liedjes in het dialect van Zuid- Beveland, in het bijzonder uit de ge meente Borsele. De titel van deze cassette is 'Borsele vertelt'. Het ope ningslied heet: 'Welkom in de wereld' (Peter Dieleman). We feliciteren de actieve Culturele Raad van Borsele met deze bundel en de bijbehorende geluidscassette, waarop de auteurs hun werk voor lezen. De herkenbare muziek van Peter Dieleman tussen de teksten, is passend en sfeervol. Hopelijk is het een goed begin in een serie die niet alleen in Borsele, maar ook in andere delen van ons dialectgebied moge bijdragen aan plezier in het schrijven van dialectteksten. Fiets In de vorige aflevering van Nehalen- nia lag een vragenlijst over De Fiets. Inmiddels zijn er een heleboel vragen lijsten, zorgvuldig ingevuld, op het secretariaat binnen gekomen. In 1992 en 1993 was deze lijst ook al ver spreid onder de medewerkers van het Project Zeeuwsch-Vlaanderen Deze lijst werd destijds door bijna dertig personen ingevuld. In de vol gende aflevering van ons tijdschrift zullen we de antwoorden bespreken, evenals de op- en aanmerkingen die bij deze lijst op losse briefjes zijn gearriveerd. In deze aflevering van Nehalennia treft u het vervolg op de vragenlijst van de Fiets aan. Als u snel nog de vorige lijst invult, kun nen we ook uw antwoorden nog in de volgende aflevering van Nehalennia publiceren. Heeft u die al ingevuld en opgestuurd, dan verwachten we 41

Nehalennia | 1995 | | pagina 43