we voornamelijk: 'Ik zijn gekomen'. Opvallend is het hoge aantal ben-vor men in Zuiddorpe; in Philippine werd 4x ben aangetroffen, hetgeen zeker niet overeenkomt met het totaal beeld van die plaats. Ben in Nieuw- Namen en Sas van Gent berust mogelijk op invloed van de stan daardtaal. In Stop-peldijkClinge, Zuiddorpe en Sas van Gent, die in homogene zijn-gebieden liggen, wordt eenmaal ben geconstateerd. Kaart 3 geeft een beeld van de types: Ze binnen gekommen. Ze zijn gekomen. De vorm zijn komen we tegen in het Land van Hulst en de grensstreek ten oosten van de Braakman, inclu sief Philippine. Ben vinden we in het Land van Axel. In het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen komt hoofd zakelijk ben voor, met uitzondering van Eede, waar consequent zijn wordt gebruikt. Veel zijn-vormen komen voor in Breskens, Hoofdplaat, Schoon- dijke en IJzendijke. Op kaart 4 lezen we resultaten van de zin dat ze gekomen zijn. dat ze gekomen binnen. In zijn slotbeschouwing zegt Will, dat hij op grond van zijn bevindingen nu een duidelijk beeld heeft van het gebruik van zijn/ben in Zeeuwsch- Vlaanderen. Nu was er over dit onder werp al onderzoek gedaan, maar die resultaten wijken toch wel af van de laatste onderzoeksresultaten. Dat ligt waarschijnlijk aan het soort mate riaal dat vorige onderzoekers gebruik ten. De slotopmerking van George Will is: 'De kaartbeelden lijken erop te wijzen dat heel Zeeuwsch-Vlaanderen een zijn-gebied is geweest, dat onder invloed van de Nederlandse standaard taal aan het afbrokkelen is.' Dialectonderzoek is tijdrovend. De kaarten zijn een neerslag van veel uren intensief werk. We feliciteren George Will met dit deelonderzoek en zien met belangstelling zijn volgende publicatie tegemoet. R.W. Mededelingen van het onderzoeks- secretariaat Wij werden bijzonder getroffen door het 'In memoriam mevrouw D.K. Sol daat-Poortvliet', dat dhr. P. Heer schap schreef op blz. 37 van afleve- Het is duidelijk dat in de bijzin de vormen zijn worden gebruikt in heel Zeeuwsch-Vlaanderen. ring 102 van Nehalennia. Vele jaren lang had ondergetekende een heel sterke band met deze medewerkster, 44

Nehalennia | 1995 | | pagina 46